Batman iyi biri mi?

Dün ilginç bir soruyla karşılaştım: Batman iyi biri mi?

Tanımadığım bir edebiyatsever, ayaküstü sordu soruyu. Hatta bulunduğumuz ortam, fısıltıyla konuşmaya bile izin vermediği için, ders sırasında kaynatan lise öğrencileri gibi notlar ilettik birbirimize.

Kendimce soruyu netleştirmeye çalışan cevaplar vermem, adını bile bilmediğim arkadaşımı mutlu etmedi tabii ki. Gidip gelen notlarda ben konudan kaçan adam oldum. Hatta son noktada “Politik cevaplar bunlar,” dedi edebiyatsever arkadaş.

Aslında sorunum biraz tanımlamalarla. Ya da bağlamlarla. Örneğin son yorumunda haklıydı, cevap politikti. Elbette o “kaçamak, arkasından dolanan” anlamında kullandı. Çünkü ‘politik’ kelimesi günlük dilde hep bu bağlam içinde kullanılıyor.

Soruyu da net, ayağı yere basan bir bağlama oturtmaya çalıştım ama not gidiş-gelişinde başarmadık bunu.

Belki bu yazıyı okuyan birileri, benim “arkasından dolandığım” soruya, “üstüne giderek” net bir cevap verebilir.

Batman (Yarasa Adam) iyi biri mi?

Yorumlar (13)

Bu konuda şöyle eğlenceli bir yazı vardı. Ufak bir Google araması ile yeniden buldum. Paylaşayım.
http://whatculture.com/comics/5-reasons-why-batman-is-really-a-bad-guy.php

Bence, kötü biri değil daha uygun bir cevap olabilir soruya.

Batman iyi ancak, çevresi çok kötü… Ve bunu yazdığim için tiksiniyorum kendimden… Saygılar üstad…

Batman baba parası yiyen bir şerefsiz bence

batman'in derdi iyilik kötülükten ziyade adalet iledir. Batman iyi olduğunu hiçbir zaman iddia etmez. Yozlaşmanın karşısındadır. Sorun bu yozlaşmanın tespitindedir. Mevcut yasaları ölçü olarak alırsak, yozlaşmış yasa yapıcıları ve kaçınılmaz saçmalıklarını göz ardı ederiz. Kendimiz yasa yapmaya kalkışırsak da neyi ölçü alacağız? Kendi ahlaki değerlerimizi mi? Yoksa evrensel etik ilkeler mi? Öyle ilkelerden bahsedebilir miyiz? Pratikteki her uygulamada işletebilir miyiz? Batman karmaşık suç analizi yapamaz, direktir, net kötülere karşı savaşır. Elbette kötüler kendi içinde çelişkiler taşır ancak son tahlilde mutlaka "ölümcül günahlardan" birine bulaşmışlardır.
Batman iyi olmaya çalışan sıradan bir vatandaştır aslında. Sorun gotham'ın kendisinin içindedir. öyle çıkmaz bir yozlaşmanın içindedir ki onu günah işlemeden temizlemenin imkanı kalmamıştır. bu yüzden batman'in savaşı ebedidir, hiç bitmez. bu savaşın doldurduğu cepler ve bu cepleri dolduran bizler olduğu sürece hele hiç bitmez.

Batman hakkında bir şey diyemiyorum ama kötülerin şehrin anahtarıyla taltif edildiğine dairr bir haber okudum dün, buraya uyacağını düşündüm 🙂
http://thedailywh.at/2015/03/honor-day-illinois-mayor-gives-cobra-commander-key-city/

Batman iyi biridir süpermandan daha güçlüdür:)

İyimi köyü mü bilemem ama Mustafa sandalın dediği gibi ONUN ARABASI VAR GÜZEL Mİ GÜZEL 🙂

Bunun bir önemi yoktur. bizi/herkesi öyle, böyle bu kadar meşgul edebilecek kadar başarılı bir karakterdir…
illa bir seçim gerekirse diyebilirim ki hayal dünyamızı havalandıran her şey iyidir.

iyi biridir heralde bilemiyorum süper güçleri yok ne olsa

Bana göre Batman parasını nasıl daha faydalı bir şekilde harcarım diye düşünen bir cizgi kahraman. Harcamakla tükenmeyecek bir serveti nasıl eğlenceli bir şekilde tüketirim sorusundan yola çıkılarak yaratılmış bir kahraman…

bir yorum bırakın