Beğendiğimiz şeyleri dile getirmek bir alışkanlık olmalı

Allianz Motto Müzik için In Hoodies sohbeti yapmayı uzun süredir istiyordum. Sonunda Murat Kılıkçıer ile buluştuk. Artemis Günebakanlı da katıldı sohbete. Manyetik Band’ın ruhu sinmemiş bir In Hoodies sohbeti eksik kalacaktı. Allianz Motto Müzik’teki Noktalı Virgül söyleşisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. İşte sohbetimizden bazı başlıklar.

‘’Chris Potter’ın prodüktörü olduğu bir şarkı ‘ben de müzik yapmak istiyorum’ dememe sebep oldu. O yüzden rüya gibiydi, hala öyle. ‘’

Bursa’daki evinden kendi müziğiyle, kendi sözüyle, kendi dünya algısıyla bir insan İngiltere’de kimlerin kimlerin prodüktörlüğünü yapmış bir insanın radarına girebiliyor ve biz bunu bu kadar sakin bir şey olarak konuşuyoruz. 

Murat:Benim için de çok heyecan verici bir şey. Hala ellerim terliyor. Hatta Chris Potter’ın kaydettiği, onun prodüktörü olduğu bir şarkı ilk defa ben de müzik yapmak istiyorum dememe sebep oldu. O yüzden benim için de rüya gibiydi, hala öyle.

Burada reel bir şey var ve bu videoyu izleyen birtakım insanlar için bir ışık. Peki bu tarz müzik üretenlerin neden medyası yok? Tamam, Bursa’daki Murat bunu yaptı. Kayseri’deki Ayşe, Trabzon’daki Mehmet ne yapsın? Ne olur herkesin önü açılsa?

Artemis:Çok fazla ve iyi müzik üretiliyor bu ülkede bence. Aslında bir medyası ufak ufak var ama çok az biliniyor. Bloglar var, bununla ilgilenen radyo programları var ama müziği üreten kişinin de onlara nasıl ulaşacağını biraz biliyor olması gerek.

Murat: Belki müziğin paylaşımı noktasındaki diğer aktörler… Paylaşım kanalları, mecralar, festivaller, yayın organları, organizatörler… Bunların da yaklaşımlarının biraz farklılaşması olumlu olabilir. ‘Bu müziğin, bu sanatın, bu üretimin kültürel karşılığı yok. Dolayısıyla ekonomik karşılığı yok.’ gibi ön kabullerle ilerliyorlar. Dünyanın ve ülkenin çok fazla yerinde iyi üretim var. Bunları iletebiliyor olmak gerekiyor. Bütünleşmeden çok uzağız nedense. Ortak ihtiyaçlar, ortak iletişim çabası olduğunda ve bir arada olduğumuzda güzel şeyleri paylaşabileceğimizi, kültürün de böyle evirilebileceğini, hoşnut olmadığımız şeyler varsa onun bu birlikteliklerle kırılabileceğini fark etmemiz gerekiyor.

Artemis’in Radyo Eksen’deki programını dinlediğimde çok mutlu oluyorum. Çok şey öğreniyorum ve hiçbir şey bilmediğimi görüyorum. Blogun, Manyetik Bant, bana o kadar çok şey öğretiyor ki. Niye bunu söyleyemiyoruz yüksek sesle?

Artemis:Olumlu şeyleri, beğendiğimiz şeyleri dile getirmeyi bir alışkanlık haline getirmemiz lazım bence.

“Okumak ve izlemek”

Sözler çok önemli In Hoodies’de. Söz dünyanı kurarken kaynakların neler?

Murat:Küçüklüğümden beri okuyor olmak, sürekli bir şey izliyor olmak çok etkiliyor. Hepimizin gördüğü, rutine dönüşen o kadar çok var ki. Zihnimde rutinleştirmeden algılamaya çalışıyorum. Çok sarsıcı şeyler, çok olağan algılanıyor artık.

Murat Kılıkçıer

Yeni albüm geldi sayılır. Bir önceki albümün dünyada ve burada yansımaları nasıl oldu?

Artemis:Yayınlandığı yıl çok dinlendi, yazıldı çizildi 2016’da.

Murat:Pek çok konser oldu, çok mutlu olduğum insanlar ilgi gösterdiler. Başka kitlelere iletilebildiğini, başka insanlarla duygusal karşılığının olabilmesinin tam sağlanabildiğini zannetmiyorum. Orada başka tıkanıklıklar var. 

Bu tıkanıklık mekan bulmak mı, insanlara ulaşmak mı?

Murat:Aslında hepsi. Çok da ana akım olmasın, popülerleşmesin… Aslında bir şey ürettiğinizde olabilecek en büyük kitleye ulaşmasını istiyorsunuz ama dediğim gibi, bizim yaptığımız işin büyük bir kültürel karşılığı olmadığı düşünülerek farklı değerlendiriliyor.

“Yeni albümde yine Chris Potter var”

Yeni albümü ne kadar sürede kaydettin, nasıl oldu? O süreci anlatır mısın?

Murat:Aşağı yukarı bir seneyi buldu. Çok şarkı vardı, sonra 10 şarkıya indi. Süreç içinde çok evirildi. Sonun bir toplama çıkmış oldu aslında. Bu sefer prodüktör olarak değil ama kayıtların büyük kısmını yine Chris Potter’la yaptık.

Albümün çıkış tarihi ve sonrası için söyleyebileceğin bir şey var mı?

Murat:2019 Ocak ayının sonuna doğru çıkmasını düşünüyoruz. Doğrudan dijital streaming servislerine vermek dışında insanlara doğrudan iletmek üzerine de bir şeyler planlıyoruz. Bir başka yayın tipi var aklımızda, yapabilecek miyiz emin değiliz daha. Konserleri henüz bilemiyorum. Gidebildiğim kadar çok yere gitmek istiyorum. Özellikle burada, Anadolu’da, iletebileceğim kadar çok insana iletmek istiyorum. Belli etiketler var, onların biraz kırılabilmesi gerekiyor.

“Radyo Eksen ve Manyetik Band”

Biraz radyodan da bahsedelim. Radyo Eksen. Ama radyo dinlemeyi sevmeyenler için Spotify’da da var. Bir de blog var, Manyetik Bant. Radyo ve blog nasıl gidiyor?

Artemis:Radyo güzel gidiyor. 2010’dan beri hayatımdaki en stabil şey. Blog da iyi gidiyor. Zamanında benim içimi döktüğüm, müzikli günlük gibi başlamıştı. Sonra giderek konser- albüm yazılarının, etkinliklerin eklendiği bir yapıya büründü.

Artemis Günebakanlı

Bu müziğe kulağınızı açın, burada bir şey var. Yetmediyse burada konuştuklarımızdan çok daha fazlası Manyetik Bant’ta var. 

Artemis:Sadece Manyetik Bant değil. Bir Baba Indie, Back to the Sound, In The Void, Hakan Tamar’ın Radyo Eksen’deki programı…

Murat:Radyo Eksen dinleyerek büyüdüm diyebilirim. Bu platformların varlığını koruyabilmesi ve yenilerinin çıkabilmesi çok değerli. Ben de oradan beslendiğim için söylüyorum.

bir yorum bırakın