Bir grafik roman kahramanı olarak Nick Cave

“Reinhard Kleist, usta bir grafik romancı. Ve kendisi, yine bir efsane yaratmış—grafik roman kavramını, kalıpları yıkarcasına Cave şarkılarıyla harmanlamış. Yarı gerçek biyografik anlatımlar ve tamamen uydurma hikâyelerle, Cave Dünyası’na karmaşık, ürpertici ve kesinlikle sıra dışı bir seyahat tertiplemiş. Ama emin olun, gerçeğe, yazılmış tüm biyografilerden daha yakın! Laf aramızda, Elisa Day’i asla öldürmedim.”

Bu cümleler Nick Cave‘e ait. Reinhard Kleist‘in kendisiyle ilgili grafik romanını bu sözlerle övüyor.

Reinhard Kleist imzalı biyografik grafik romanlara meraklıyımdır. Castro ve Cash hakkında daha önce yazdığımı hatırlıyorum. Nick Cave cildini de, o unutulmaz konsere gittiğimde Atina’dan almıştım. Dönüş yolunda, uçakta bir solukta okumuştum.

Kleist bu çalışmasında da anlatı ve çizgi üslubundaki gücünü sürdürüyor. Kontörlü çizgisi, yoğun siyah-beyaz dengesi, karakter sürekliliğine verdiği önem, okurun kolayca atmosfere girebileceği kadrajlar, dramatik sahnelemeler… Ancak bu kez Nick Cave’den kaynaklanan bir fark var. Büyük ozanın varlığı, hikâye akışını olumlu anlamda etkiliyor. Cave’in müziğini bilmeyenler için bile ilgiyle takip edilen bir grafik roman çıkıyor ortaya.

Bu hafta güzel bir haber geldi: Nick Cave, Sırtlan Kitap etiketiyle Türkçe olarak yayımlanıyor. Aylin Gergin‘in çevirisi ve Emre Yavuz‘un editörlüğüyle dilimize kazandırılan cilt bu hafta raflardaki yerini alacak.

Sırtlan Kitap, bu cildi şöyle tanımlamış: Usta çizgi romancı Reinhard Kleist [Berlin Efsaneleri, Castro, Cash-Her Yer Karanlık, Olimpiyat Rüyası] bu sefer Avustralya asıllı rock müzik efsanesi Nick Cave’in hezeyanlarla dolu hayatını ele alıyor. Avustralya’da başlayıp, Londra’da ve hatta Berlin’de devam eden çalkantılı bir müzikal yaşamın bütün buhranlarını ve iniş çıkışlarını, usta çizgisiyle gözler önüne seriyor. Bunu yaparken Nick Cave’in unutulmaz şarkılarından beslenmeyi de ihmal etmiyor.

Bir de büyük sürprizi var Sırtlan Kitap’ın. Reinhard Kleist’i İstanbul’a getiriyorlar. Program şöyle:

10 Kasım 2018 Cumartesi

Saat: 10:30 – 15:00
Reinhard Kleist ile Çizgi Roman Atölyesi
Yer: Goethe Institut İstanbul Kütüphanesi / Yeniçarşı Cad. No: 32 Galatasaray/Beyoğlu

Saat: 16:00 – 18:00
İmza Etkinliği
Yer: Gon Çizgi Roman / Yeni Çarşı Cad. No: 34/A Galatasaray/Beyoğlu

11 Kasım 2018 Pazar

Tüyap Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı / Karadeniz Salonu

Saat: 15:45-16:45

Panel: “Almanya ve Türkiye’de Çizgi Roman Üreticiliği ve Yayıncılığı”

Yöneten: Emre Yavuz

Konuşmacılar: Reinhard Kleist, Kutlukhan Perker

12 Kasım Pazartesi
Saat: 17:00 – 20:00
İmza Etkinliği

Yer: Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanı / Suadiye Mah. Küçükağa Sok. Çam Apt. No: 1/9A Şaşkınbakkal/Kadıköy

Çizgi roman ve grafik roman sevenlerin kaçırmayacağı bir program. 

bir yorum bırakın