Caz Festivali için öneriler

26.İstanbul Caz Festivali 29 Haziran’da başlıyor.

Festival önerilerde geçmeden etkinliklerinin altını çizmek isterim. Benim de içinde olduğum jüri tarafından seçilen genç caz solistleri ve grupları tarafından şenlendirilecek bu etkinlikler Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleşecek.

Bu yıl seçilen gruplar: Bilge Günaydın Trio, Bluemonk, Document1, Kazım Quintet, Mines Two ve Standart Mafyası. İnanın muhteşem müzikler dinleyeceksiniz. O yüzden bu ücretsiz etkinlikleri kaçırmayın. Üstelik harika genç cazcılarımıza bir katkı da Barselona’dan gelecek: Balkan Paradise Orchestra.

Tam bu noktada bir de hatırlatma. Genç Caz Yarışması için güzel bir Noktalı Virgül bölümü çektik. Buraya tıkladığınızda izleyebilirsiniz.

Gelelim benim öneri listeme:

  1. Aydın Esen Group: Fazla söze gerek yok. Gerçekten çığır açıcı bir müzisyen. Füzyon’dan post-bop’a yoğun bir yolculuk. Basta Greg Jones ve davulda Tommy Campbell ile birlikte.
  2. Melanie De Biasio: Portishead kadar karanlık değil ama yine de gri bölgedeyiz. Multi-enstrümantalist Melanie de Biasio, günümüzün hayranlık uyandıran kadın vokalleri arasında.
  3. Mozaik: Festivalin kuşkusuz en büyük hediyelerinden biri. 1983-95 kadrosu yıllar sonra birlikte, aynı güçte. Sadece müzik tarihimizin değil, düşünce tarihimizin geçit resmi. Kaçmaz.
  4. Paolo Fresu & Lars Danielsson “Summerwind” / Cem Tuncer Quartet: Bir gecede müziğin zirvesine yolculuk. Önce Cem Tuncer, arkasından da trompetçi Fresu ve basçı Danielsson…
  5. Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız: Mikrotonal gitarın mucidi Tolgahan ile, Noktalı Virgül sayesinde tanışmış ve sadece müziğinden değil bunu paylaşma duygusundan da çok etkilenmiştim. Bağlama ustası Ayyıldız ile birikte vereceği konseri gerçekten çok merak ediyorum.

Elbette büyük merakla beklenen yıldız isimler de var festivalde; Joss Stone, Kamasi Washington, Jacob Collier, Jose James, Snarky Puppy… Açıkçası bunları önermeye zaten gerek yok diye düşünüyorum.

Şimdiden herkese iyi bir festival süreci diliyorum.

bir yorum bırakın