Cinsiyet eşitsizliğine karşı “Vikimaraton”

Haberi Diken’de okudum.
Filmmor’un twitter hesabını takip etseydim, daha erken haberim olacaktı. Yeri gelmişken paylaşayım adresi, hiç değilse siz geç kalmayın. @Filmmor_
Başlık şöyleydi: Kadınlar Vikipedi’ye el atıyor.
İçeriği diken.com.tr aracılığıyla aktarıyorum: Mesele şu: Mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenecek bir günlük ‘düzenleme maratonu’nda, yazarlarının yüzde 10’undan azının kadın olduğu Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılacak.
Etkinlikle hem Vikipedi’deki kadın içeriğinin artırılarak cinsiyet eşitsizliğinin dengelenmesi, hem de konu üzerine gündem oluşturulması amaçlanıyor.
Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında düzenlenecek ‘Vikimaraton’ için, tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlerden katılımcılar davet edilirken, katılımcılardan dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri ve feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konularda Vikipedi’ye katkı sağlamaları bekleniyor.
2014 yılından bu yana düzenlenen beş kıtada toplam 280’in üzerindeki Art+Feminism etkinliğinde 4 bin 600 katılımcı, Vikipedi’ye 5 bine yakın maddeyle katkı sağladı.
Değerli bir eylem bu. Hatta değeri zaman içinde daha iyi anlaşılacak bir eylem. Parçası olmak ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Filmmor’un twitter adresine gidin hemen.
Her türlü ayrımcılığın, öncelikle “dil”de sona ermesi umuduyla…

bir yorum bırakın