Essex County Üçlemesi: Kuzeyde bir kasaba yalnızlığı

Bir yetim, eski bir buz hokeyi oyuncusu ve bir kasaba hemşiresi. Bütün bu karakterlerin hatalarına, düşüncelerine değen diğer karakterlerle, Kanada’da bir kasabada yaşanan hikayeler. Kuzeyin ruhundan yola çıkıp giderek büyük resme, insanlığa ve onun bitmek bilmez yalnızlığına, terk edilmişliğine yürüyen güçlü bir metin. Kesişen hikayelerin teyel yerlerini gösterecek kadar içten, samimi bir anlatım. Çoğu zaman sessiz ya da fısıldayan, sinemasal anlatımı güçlü kareler.

Jeff Lemire, 1976 doğumlu Kanadalı bir grafik sanatçısı, karikatürist, yazar. Doğum yeri olan Essex County’den bir rüzgarla yazıp çizdiği üçlemesi, çoktan çizgi roman dünyasının unutulmazları arasındaki yerini almış durumda. Açıkçası bu üçleme, yani Essex County Trilogy metniyle ve çizgisiyle beni de daha ilk okuduğumda büyülemişti. Kendimce bir macera da yaşadım; ikinci cildine biraz zor ulaştım, bu nedenle üçüncü cildi okumayı aylarca beklettim, birinci cildi kaybettiğimi sandım, bulunca çocuklar gibi sevindim…

Lemire’in taslak havasını koruyan, kıvrımlı ve uysal bir çizgisi var. Hikayenin gidişine göre kimi zaman görüntüde yoğunlaşmayı, kimi zaman da boş alanlar bırakmayı seviyor. Kamera hareketlerinde çoğunlukla standart gözün bakış açısını tercih etse de, farklı perspektifleri de kullandığı oluyor. Siyah-beyaz olan üçlemede, neredeyse bütün karakterlerin yüzlerine hüzünlü bir ifade yerleşmiş durumda. Siyah-beyazın algısı ve gölge kullanımı bu hüznü iyice pekiştiriyor elbette. İnsanın doğa ile ilişkisini de önemseyen bir çizgi roman var elimizde. Zaten Kanada’nın karla kaplı ve büyük boşluklarla yalnızlığı artıran coğrafyasında aksini düşünmek mümkün değil. Lester, Mrs.Q, Vince ve diğer bütün karakterler daha ilk okumadan itibaren insanın içine işliyor, hafızasında yer ediyor.

Daha sonra Sweet Tooth serisini de ilgiyle okudum ama beğeni oyumu her zaman için Essex County Trilogy için kullanacağım. (Ciltlerin adlarını da söyleyeyim: Tales From The Farm, Ghost Stories, The Country Nurse.)

Karlı bir gökte, bir karganın kanatlarına binip hüznün içinden geçmek isteyenlere…

Yorumlar (1)

AAhh,,harika…herşeyiyle bana hitab ediyor…kapağına bakınca da bayılmıştım…çizer olduğunu okuyunca şaşırmadım…bu üçlemenin içinde ne varsa onların içinde de ben varım…o kadar ,, o derece..:)))

bir yorum bırakın