Festival yaklaşıyor… “Caz ve Dahası”

25.İstanbul Caz Festivali geliyor.

Festivalle ilgili bilgiler, tavsiyeler, konser öncesi-sonrası röportajlar önümüzdeki günler boyunca her yerde olacak. (Gerçi artık kültür-sanat haberlerinin olacağı çok sayıda yer de kalmadı ama, bu ayrı bir konu)

Ben, festival öncesi etkinliklerden birini haber vermek istiyorum. Etkinlik bugün Kaset Mitanni’de gerçekleşecek ve saat 19’da başlıyor.

Festival öncesi düzenlenen dördüncü ve son panel. Ama sadece panel diye düşünmeyin. Orhan Tekelioğlu yönetimindeki harika sohbetin ardından müzik dolu bir gece sizleri bekliyor. Üstelik panele katılanlar konseri de ücretsiz izleyebilecek. Önce bir DJ set var. Bu sette, festival programında da yer alan R+R=Now, Badbadnotgood, Zara McFarlane ve benzeri yeni caz gruplarından parçalar çalınacak. 21.30 gibi ise genç caz gruplarımızdan JmH feat. Bidar Kalender konseri başlayacak. Bir de sır vereyim Fil Uçuşu okurlarına: Konserde yine genç ve tanınmış hiphop sanatçılarından Kamufle de 2-3 parçada JmH’e eşlik edecek, sonlara doğru.

Bidar Kalender

Lafı fazla uzatmadan tüm programı ve içeriği paylaşayım:

Panel 4: Caz ve Dahası

8 Haziran, Kaset Mitanni

19.00-20.30 söyleşi

20.30-21.30 DJ Set

21.30- JmH feat. Bidar Kalender & Kamufle

Moderatör: Orhan Tekelioğlu

“Caz nereye doğru evriliyor? Cazın geleceği, geleceğin cazı nasıl olacak? Genç cazcılar nelerden esinleniyor, nasıl bir caz hayal ediyorlar?” Yıllardır tartışılan bu sorular, 25. İstanbul Caz Festivali’ne doğru gerçekleştirecek bu dördüncü ve son panelde İstanbul caz sahnesinin yeni nesil müzisyenleri ve eleştirmenlerine sorulacak.  Cazın dünyada ve Türkiye’de ilerlediği yön, yeni üretimler, cazda yeni soluklar, cazdan kopan veya caza eklenen yeni türler bu panelde akademisyen Orhan Tekelioğlu’nun moderatörlüğünde irdelenecek. Panelin konuşmacıları caz ve dünya müziği alanında 50 yılı aşkın tecrübesiyle ülkemizin en önemli ve yenilikçi müzisyenlerinden Okay Temiz, Salon İKSV’nin yöneticilerinden Deniz Kuzuoğlu, son dönemin önde gelen caz müzisyenlerini bünyesinde toplayan Berlin ve İstanbul temelli plak şirketi Kabak & Lin’den Onur Çelikkol ve geçtiğimiz yılın Genç Caz kazananlarından müzisyen Bidar Kalender olacak. Bu panelin katılımcıları önümüzdeki günlerde İstanbul Caz Festivali web sitesi ve sosyal medya hesaplarından açıklanacak. Panelin ardından gece, hip-hop ve soul’u cazla harmanlayan genç ve dinamik grup JmH feat. Bidar Kalender ile devam edecek.Panele katılanlar konseri de ücretsiz izleyebilecekler.

bir yorum bırakın