Günden Kalanlar.05

• Şiddetli bir boyun ağrısı. Sol tarafa dönemiyorum. Muscoril’in gücüne güvendiğim günlerden biri.

• Tarçın’ın tüyleri var hâlâ sağda solda. Hiç beklemediğim bir anda koltuğun kenarından fırlamış iplikler görüyorum; tırnaklarını bilemiş belli ki. Fena bir sancı geliyor. Sonra da “Böyle işte,” diyorum, “izleriyle yaşayacak.” En büyük izi, yüreğimde bir pati lekesi gibi duracak her zaman.

Altyazı’nın 100.yaş özel sayısını mutlulukla okudum. Dergiye yazmam için teklif Şükran Yücel’den gelmişti; Ankara’dan dönüş yolundaydım. Birkaç gece uyuyamamıştım ne yazacağımı düşünmekten. “E ile T” fikrini bulduğum ve yazdığım geceyi hatırlıyorum. Fırat, Senem, Nadir, Yaman, Berke… Ne güzel şeyler söylemişlerdi, nasıl da yüreklendirmişlerdi beni o köşeyi devam ettirmem için. Okuru olmaktan gurur duyduğum bir dergi.

• Kendime verdiğim sözü tutup “Yabancı”yı tekrar okudum dün gece. Yeni notlar aldım. Her okumada başka bir ışık çarpıyor gözüme. Kimi zaman, ömrümün kalanı için bir okuma listesi yapayım ve döne döne onları okuyayım istiyorum. Thomas Bernhard, Max Frisch, Borges, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay, John Fowles, Dostoyevski, Cortazar, Poe, Boris Vian… Daha kimler kimler var. Liste uzun. Okuduklarımı tekrar okumak, bu yazarların okumadığım kitaplarından yeni tatlar almak. Aslında dönüp dolaşıp, sadece okumakla geçecek bir ömrün hayaline ulaşıyorum.

• Blog yazılarına gelen yorumlara tek tek cevap vermek istiyorum bazen. (En azından bir cevabı gerektirenlere.) Mümkün değil, biliyorum. En azından yazanlar, yorumlarını okuyup düşündüğümü bilsinler istiyorum. İşte burada söylüyorum. Okuyorum ve düşünüyorum.

Yorumlar (6)

alt yazı dergisini yarın alacağım ve okumayı zevkle bekliyorum.Teşekkürler

Yekta Kopan, içtenliğiniz hissettiriyor güzel düşüncelerinizi, sağolun…

Geçmiş olsun, geçiyor ne de olsa bütün ağrılar.
Pati lekesi…durulmaması dileğiyle.

Okuma listesine diyorum Marguerite Duras da konmalı.
Bir Kış Günü Öğleden Sonra.
Emily L.
Marguerite oradadır belki,listededir.
Hissederdi belki bu içtenliği o da.

Günden Kalanlar'ı okumak hoşuma gidiyor. Her seferinde ne kalmış acaba diye merak ediyorum. Merak işte…

Merhaba Yekta bey,

5 gun icin Turkiye'ye gitmistim ve gittigim kitapci'dan "Bir de Baktim Yoksun" oyku kitabinizi aldim ve Goncagul'un kayboldugu bolumu bitirdim, acikcasi cok ilginc bir kurgu sanki gercekten bu kurgu'yu siz yasamissiniz ve oyle yazmissiniz gibi etkiledi beni.
Kitabin diger bolumlerini okumaya devam ediyorum.
Tesekkurler,
Haldun / Italya

Bir de baktım yoksun kitabınızı çok beğendim. Kaleminize ve yüreğinize sağlık demek istedim.
http://kelimelerarasinda.blogspot.com/2010/11/bir-de-bakm-yoksun.html

muscorıle yani bir sağlık ürününe duydugunuz güven bir eczacı olarak sevındırdı benı

bir yorum bırakın