Günden Kalanlar.22

Tanpınar’ın “Yaz Yağmuru” öyküsü çağırıverdi. Öyküyü (ve elbette Tanpınar’ın bütün öykülerini) her okuyuşta, en geniş anlamıyla rüya kavramını yeniden düşünüyorum. Rüyayı sadece bir davranış ya da çağrışım kaynağı olarak görmekle sınırlı kalmayan, öykünün atmosferine bir mekan olarak kurgulayan estetik anlayışından etkilenmemek olanaksız. Ne zaman Tanpınar okusam, hem bu yazarın hem de rüyaların merkezde olduğu Ayfer Tunç’lu, Murat Gülsoy’lu sohbetlerimizi anıyorum. Sözün özü; Tanpınar okumayı özlemişim.

“Bir de Baktım Yoksun” Arapçaya çevrildi ve Mısır’da yayımlanacak. Bugün Etrac Yayınevi’nden ve yayıncı Sayed Shehata’dan güzel haberler geldi. Kitabımın, yıllar süren bir diktatörlüğü deviren Mısır halkının elinde olacağı düşüncesi hoşuma gitti.

• Haftasonu James Joyce okudum: “Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi”. İletişim Yayınları’nın yeni baskısı, Murat Belge’nin çevirisi ve sonsözüyle. Yıllar önce, ilk okuyuşumda Stephen Dedalus ile kendi yolumda bir paralellik kurmaya çalıştığımı, doğrudan kişiselleştirebildiğim yerlerin altını özenle çizdiğimi hatırlıyorum. O nüsha bir taşınma sırasında kayboldu. (Ah! Kaybolan kitaplarım, zavallı çocuklar.) Bu okuyuşta Stephen’in din-siyaset-sanat eksenindeki git-gellerinden çok, üsluba takıldım. Joyce, ilk dört-beş sayfada kurduğu anlatı dengesinden çok az noktada ödün veriyor ve hep zihin denilen bıçağın keskin yüzünde yürüyecek kadar keskin davranıyor. (Murat Belge’ye de selam olsun!)

• Bugün Radiohead’in yeni albümü ile ilgili haberler okudum, keyfim yerine geldi. Radiohead’in yeni albümü ‘The King of Limbs’i 19 Şubat’ta “download” edip, 9 Mayıs’ta da gidip rafından satın alabilecekmişiz. Gönül daha ne ister?

Not: Haberin detayları NME’de: http://www.nme.com/blog/index.php?blog=10&title=radiohead&more=1&c=1&tb=1&pb=1&recache

• Az önce Birhan Keskin’in twitter mesajını okudum, buraya not düşmeme kızmayacaktır herhalde. (Doğrusu, buraya dediğim her şeyi kendime not düşüyorum aslında.) Şöyle yazmış Birhan: “Edebiyat hayatı şikayet etmektir.”

Yorumlar (6)

Radiohead'le ilgili haberi ben de bugun baska bir kaynaktan okuyup cok sevinmistim. "Nihayet!" dedim. bu arada http://thekingoflimbs.com/ adresinde albume ve/veya sarkilara nasil ulasabilecegimizle ilgili detayli bilgiler var.

paylastiginiz "link" icin tesekkurler; oradan dinledigim – ve bir ihtimal albumde de yer alacagi tahmin edilen – "lotus flower" sarkisi cok guzel; "there's an empty space inside my heart/And it won't take root" . yine kalbimizi agritacak gibi Thom Yorke'un "lyric" leri..(lotus flower beni simdiden etkiledi).

Sevgili Yekta Kopan,

Fil Uçuşu'nu 1 yıldır izliyorum, hem de keyifle 🙂
Dün küçük kızıma 'Burun'u 'Sevgililer Günü' hediyesi olarak aldım. Çok beğendim. Ellerinize sağlık. Ben de kitabınızı blogumda tavsiye ettim. Bilmek istersiniz diye düşündüm.
http://cocukluyuzbiz.blogspot.com/2011/02/kitap-tavsiyesi-burun-yazan-yekta-kopan.html
E-posta adresiniz olmadığı için buraya yorum yazıyorum. Kaleminize ve zihninize kuvvet dilerim.
Sevgiler, selamlar…
Sedef

İşte budur! The King of Limbs gelsin diye bir yerlerimi yırtıyordum yahu! 🙂

joyce derim başka şey demem..
tekrar okumamın vaktinin geldiğini anımsadım ben de..

ilk ulysses ını okumuştum..mutlaka okunmalı her eseri derim hep..hele ki hakimseniz orjinal dille okumak başka keyif..
__
"I fear those big words, Stephen said, which make us so unhappy."

http://www.youtube.com/watch?v=k8byXSML4bY

Merhaba Murat belge'nin cevirmiş olduğu kitap var mı? sizde iletişimden çıkan?
-Bakıyorum beyefendi (2dk sonra) bunlar mı? bir bakın.
.Hımmm hayır değiller.İnternet varsa fil uçuşu sitesine bir girseniz yazıyor orada.
-Malesef beyefendi burada sınırlı internet var giremiyoruz.
.Pekala ben emektar cep telefonumdan deneyeyim (20 dk sonra,cep telefonunu tezgardar arkadaşa göstererek) ''heh işte bu ''
30 dk sonra kitabı alıp çıktım tezgahtar şaşkın ben,ben ise mutluydum.
FİL UÇUŞU NA TEŞEKKÜRLER

bir yorum bırakın