Güzel Şeyler Kimin Tarafında?

Berkun Oya’dan müthiş bir çalışma ve olağanüstü oyunculuklar.
Bazı kitaplar vardır; onları okuyanla sohbetim ayrı olur okumayanla ayrı. Aynı şeyi bazı filmler, müzik grupları, şarkılar, ressamlar, tablolar, tiyatro oyunları için de söyleyebilirim. Bir kitabı sonlandırır, hemen sevdiğiniz bir arkadaşınızın da o kitabı okumasını istersiniz. Okusun ki, bir an önce saatler sürecek sohbet başlasın, düşünceler eserin fırtınasıyla oradan oraya savrulsun. Festivallerde, filmlere birlikte gitmenin keyfi, biraz da çıkışlarda içilen çaylar-kahveler eşliğinde, konuşulan konulardadır.
KREK Tiyatro’nun bu sezon sahnelediği GÜZEL ŞEYLER BİZİM TARAFTA işte böyle bir buluşma noktasını işaret ediyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, uzun süredir tanık olduğum en iyi “şey”lerden biri. BERKUN OYA, nasıl güçlü bir yazar, nasıl etkileyici bir diyalog kurucusu, nasıl kendinden emin bir hikaye anlatıcısı olduğunu gösteriyor. Metinde Ayşe karakterinin iki önemli tiradı var ki, uzun süredir “okuduğum” en akıcı kısa öyküler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yönetmen Berkun Oya’nın, yazar Berkun Oya’yla kurduğu ilişki de ayrıca yorumlanmalı. Çok güçlü bir reji. Çok.

İzlediğim günden bu yana, oyunla ilgili bir yazı yazmak istiyorum. Notlar alıyorum, paragraflar yazıyorum, siliyorum. Hep bir şeyler tıkız kalıyor. Samimi olayım; bunun bir nedeni de Berkun Oya’nın arkadaşım olması. (Aynı durum, DOT ile ilgili bir şey yazacağımda da olur.) Bir diğer nedeni de, oyunu, yorumları içimde büyütecek kadar sevmiş olmam. Ama bu dostluğa sığınan duygusal sözlerle kaçacak değilim; çünkü oyunun sadece tiyatro severler, tiyatro eleştirmenleri tarafından değil özellikle sosyal bilim alanında çalışan akademisyenler tarafından da yorumlanmasını istiyorum. Hatta sadece oyunun değil, izleyicinin tanıklık anının da yorumlanması gerekiyor kanımca; birçok insan için bu durumun “ilk tanıklık deneyimi” olduğunu not düşeyim.

Oyunla ilgili söyleyecek çok söz var; söyleyeceğim ama…

…ama bugün oyunculardan söz etmek istedim.

BARTU KÜÇÜKÇAĞLAYAN ve TÜLİN ÖZEN’i bugüne kadar farklı oyunlarda ve filmlerde izledim. Her birinde, beni alıp götüren iki oyuncudan söz ediyoruz. İçine girdikleri sahneyi/kareyi farklılaştıran iki büyük isim. Bartu bambaşka bir adamdır, bilen bilir. Tülin ise her gördüğümde nasıl yapsam da ona olan hayranlığımı biraz daha anlatabilsem dediğim bir isim.

Bu iki ismin yanına iki de genç oyuncu katılmış GÜZEL ŞEYLER BİZİM TARAFTA’da. OZAN ÇELİK, kısa ama vurucu sahnesinde, gerçek bir kaçışın, gerçek bir felaketin olağanüstü bir yansımasını yaşatıyor izleyenlere. Deyim yerindeyse, vurup geçiyor. Müthiş.

Bir de ÖYKÜ KARAYEL var. Oyunu izleyen herkesin oybirliğiyle devleşen bir isim. Aslında oturup uzun bir Öykü Karayel yazısı yazmak istedim. 20 yaşında genç bir oyuncunun, ilk profesyonel oyun deneyiminde, izleyenlere attığı tokatları kaleme almaktı amacım. Ama beğenimin ağırlığı altında ezildim, yazamadım. Oyun için söylediğim cümleyi tekrar etmeliyim: Uzun zamandır böyle bir oyuncu görmedim. Bu yıl “Tiyatro Eleştirmenleri Birliği”nce ödüllendirilmesine o kadar sevindim ki anlatamam. Çünkü şunu çok iyi biliyorum, Öykü bir daha hiç oyun oynamayacak olsa bile (-ki onu daha nelerde göreceğimizi düşününce heyecanlanıyorum) tiyatro tarihine olağanüstü bir kompozisyon hediye etti bile. Unutulmaz. Hepimiz aklımızın bir köşesine bu ismi yazalım. Bu ülkede Öykü Karayel adında bir oyuncu var.

Bazı oyunlar vardır, onları izleyenlerle sohbetim farklı olur. Yoksa siz hala GÜZEL ŞEYLER BİZİM TARAFTA adlı bu müthiş eseri izlemediniz mi?

Not: Öykü Karayel fotoğrafı, Mustafa Erdoğan imzalı…

Yorumlar (4)

Hala izlemedim :/ Bu yazını görünce çok heveslendim ama. İzlemem yakındır 🙂

Bartu Küçükçağlayan ve Tülin Özen’i ben de çok beğeniyorum. Şimdiye kadar onları canlı yani tiyatroda izleme fırsatı bulamadım ama eminim oyunun hakkını veriyorlardır. İstanbul da yaşamayınca yakalamak biraz zor oluyor ama umarım bu oyunla turne(Eskişehir'e) yaparlar biz de Öykü Karayel'i de tanıma fırsatı buluruz.

Oyun hakkında ilk yorumu Ece Temelkuran'dan okudum. Merakım iyice arttı. Artık bir bilet alıp oyunun keyfini çıkartma vakti geldi 🙂

Güzel şeyler KREK tarafında izleniyor. Oyun hakkında, oyuncular hakkında saatlerce konuşabilirim. Cuma aksamı izledim, hala etkisindeyim. Önce Berkun Oya'yı sonra tüm oyuncuları ayakta alkışlıyor, teşekkür ediyorum. Krek'in tüm işlerinin takipcisiyim.

bir yorum bırakın