Moda’da bir Dip Gürültüsü günü

Artemis Günebakanlı yıllarca ilgiyle takip ettiğim bir isimdi. Sonra bir seyahatte karşılaşıp yaptığı işleri büyük bir beğeniyle takip ettiğimi söyledim, tanışmış olduk. Zaman içinde birbirimizin üretimlerini takip ettik ama sıklıkla görüşebildiğimiz söylenemez. Etkinliklerde karşılaşmalar, ayaküstü merhabalar. Ama birbirimizin yaptığı işlerden hep haberdar olduk.

O süreçte bir kere de Murat Kılıkçıer‘le Noktalı Virgül programıma konuk oldular. In Hoodies ile yola çıkıp Manyetik Bant‘la viraj aldığımız bir sohbet olmuştu.

Bu sohbeti merak edenler şuraya tıklayabilir: Motto Müzik Noktalı Virgül, In Hoodies/Artemis Günebakanlı

Murat’la hikâyemiz daha farklı. Beni In Hoodies’in müziğinden haberdar eden ve yaptığı işin düşünsel temelini tane tane, fısıldayarak, sabırla anlatan o oldu. Aramızdaki diyalogu hiç kesmedi, sadece anlatmakla yetinmeyip dinlemeye de özen gösterdi.

Sözün özü, Artemis ve Murat’la dostluğumuz zamana yayılarak, kendiliğinden gelişti. Sonunda yolumuz Hood Base‘de kesişti. Hood Base, Moda’da, mahallenin ve zamanın ruhuna iyilik üfleyen bir buluşma noktası. Merkezinde müzik olsa da, her tür sanat üretiminin kendisini “iyi hissedeceği” bir yer. Zaten Artemis ve Murat’ın sevdiğim yönlerinden biri de bu; müzik, hayatlarının merkezinde ama görsel sanatlardan sinemaya, edebiyattan dijital sanata uzanan geniş bir yelpazeden bakıyorlar olaya. Daraltmıyorlar alanları. Farklı tartışma alanları açmayı seviyorlar. Şu pandemi meselesi tamamen bitince yine sergileriyle, toplu üretimleriyle adından sıklıkla söz ettirecek Hood Base.

Peki neden buluştuk Hood Base’de? Artemis’in Samsung Türkiye için hazırladığı bir podcast olan Dip Gürültüsü‘nün kaydı için buluştuk. Beni sohbete davet etmesi onur verici. Yine bir sürü gevezelik yapmışım. Dip Gürültüsü’nün bu bölümünü dinlemek isteyenler, şuraya tıklayabilir: Dip Gürültüsü #8

Podcast kaydımızdan daha uzun hayat sohbeti sürdü. Hood Base’in önünde oturup esnafla lafladık, kedilere şaşırdık, seyahat hayalleri kurduk, birbirimize umut verdik, kahvelerimizi içtik, Portekiz’in meşhur Belem Turtası Nata ile mutlu olduk. Murat’ın hediyesi In Hoodies plağımla selfie bile çektim. (Bu fotoğrafı paylaşmayacağımı söylemiştim Murat’a ama sonra düşündüm de beraber Noktalı Virgül bile yapmışız, bir fotoğraf paylaşımı için kızmaz bana herhalde)

Manyetik Bant, Dip Gürültüsü, In Hoodies, Hood Base ve çok daha fazlası. Artemis ve Murat’ın işlerini takip edin. Çoğalacaksınız!

bir yorum bırakın