O esnada başka bir yerde…

…Muhsin Ertuğrul, Octave Baudoin rolünde harikalar yaratmaktadır.

Muhsin Ertuğrul, 1912’de Burhanettin Tepsi tarafından sahneye konan Loyson’un L’Apôtre adlı yapıtından uyarlanmış “Müçtehit” oyununda Octave Baudouin rolünde.

Fil Uçuşu, tiyatroya adanmış bir ömrün örnek ismi Muhsin Ertuğrul’u, Şehir Tiyatroları’nın yönetiminin belediye bürokratlarının eline bırakılmasının konuşulduğu, adının verildiği tiyatronun önünde bütün tiyatrocuların siyasi baskılara karşı tekyürek olacağı günde saygıyla selamlıyor.

Yorumlar (6)

Demek sıra tiyatroyu yok etme adımlarına geldi 🙁

Orada olup, bir kişi fazlalık olma onuruna erişmek isterdim…
(İzmir'den sevgiler..)

Muhsin Ertuğrul'un anıları
"Benden Sonra TUfan Olmasın" başlığıyla Nejat Eczacıbaşı tarafından yayınlamıştı. 1989'da Ankara'dan alıp, okumuşum. Geçenlerde annemde buldum. Nasıl sevindim.

Bırakın kurulsun muhafazakar sanat denilemez! Bugün bir yazar yazmış, şehir tiyatroları yoksa özel tiyatroya gideriz diye…

Şehir tiyatroları, her ne kadar son dönemlerde oyun içeriklerine karışıldığı bilinse de, şehrin dört bir yanına dağılmış, fiyatı ve konumları itibariyle halka en iyi imkanı sunandır. Kimsenin, insanları, çoğunluğu Taksim'de bulunan, en ucuzunun öğrenci bileti 20-25 TL olan tiyatrolara yönlendirme hakkı yok! Bir anne 2 genç çocuğu ile tiyatroya gitmek istese yolu yemeği hariç cebinden min. 70 TL çıkacak. Oysa şehir tiyatrolarında fiyatlar: müzikallerde tam 13, indirimli 9 / normal oyunlarda tam 10, indirimli 7 / çocuk oyunları ise 3 TL! Üstelik İstanbul içinde 10dan fazla sahne var ve öğleden sonra sahnelenen oyunlar da var.

Özel tiyatroların değerini çok iyi bilenlerdenim fakat Şehir tiyatrolarının "bırakın "muhafazakar sanat" kurulsun" diyip kestirip atılamayacak kadar değerli olduğunu çok daha iyi biliyorum!

Adil oynuyorsak, o zaman tiyatrocular, sanat yönetmenleri de belediye yönetime katılmalı. Belki bu sayede festival zamanında filmden çıkıp metro ile medenice evimize dönebiliriz. Zira şu an 00:00 itibariyle metro kepenkleri indiriliyor. Bari festival dönemlerinde metro saatlerini 00:30'a uzatın e be çok sanat bilen belediyeciler!

bir yorum bırakın