PSM Caz Festivali başlıyor

PSM Caz Festivali 25 Nisan – 1 Haziran 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de olacak. Festival bu yıl üçüncü kez gerçekleşiyor. Bu yolculuğun ilk adımlarında Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas ile birlikteydim. Görgün Taner ve Kanat Atkaya’nın da olduğu ekiple gittiğimiz Montrö’de, festivalin ellinci yılını kutlamıştık. O günlerde sohbet ettiğimiz festivalin kurucusu Claude Nobs’un yakın arkadaşı ve program direktörü Michaela Maithert zihnimizi fena halde açmıştı. Elbette bu zihin açıklığını hemen bir göreve çevirdi Murat Abbas. Kolları sıvadı ve Montrö’nün benzersiz ruhunu biraz olsun İstanbul’a taşımaya karar verdi. 

Geçenlerde Mabbas ve Kerem Görsev’le buluşup Allianz Motto Müzik için bir festival programı çektik. Ama ben biraz Noktalı Virgül sohbetinin dışına taşıp kendi listemi de paylaşmak istedim. Bu listede olmayan bazı konserler var. John Mclaughlin, Ozan Musluoğlu, Madeleine Peyroux, John Scofield ve Ólafur Arnalds konserleri gibi… Ne yazık ki seyahatler ve işler nedeniyle gidemeyeceğim konserleri yazmadım. Özellikle John McLaughlin konserini kaçıracağıma fena halde üzgünüm; büyük ihtimalle efsane müzisyenin son turu olacak bu. O geceyi yaşayacak olanlar çok şanslı.

İşte benim beş konserlik listem:

Morcheeba

Şimdiiiii… Morcheeba deyince akan sular durur kuşağından geliyorum ben. Bir yanımı Portishead‘in karanlığına dayadığım günlerde, Morcheeba da mutlaka elimin altında bulunurdu. Güne Skye Edwards‘ın sesiyle başlayıp Beth Gibbons‘ın sesiyle kapatıyordum. Biz bu delilik hallerine kolay gelmedik anlayacağınız. Benim için özel gecelerden biri.

Bobby McFerrin

McFerrin bu turunda Gimme5 isimli 10 Grammy ödüllü vokal ensemble ile biraraya geliyor. Açıkçası onu da Türkiye’de bir daha görebileceğimizi sanmıyorum. Eskisi kadar tur yapmıyor çünkü. Hem bu nedenle hem de Gimme5 katkısı nedeniyle kaçmayacak konserlerden.

Lars Danielsson

Caz. Katıksız caz. Harika caz. Söyleyeceklerim bu kadar…

Chris Botti

Yalan söylemeyeyim, bu konser benim için biraz “şekerli” konserlerden. Bir yanım otur oturduğun yerde diyor, bir yanım da çok merak ediyor. Arada merakına yenik düşmeli insan…

Alan Parsons Live Project

Hayatı Pink Floyd kayıtları dinleyerek geçmiş, gençliğini 80’lerde-90’larda yaşamış birine “Alan Parsons konserine gidecek misin?” diye sorulmaz. İşte o kadar…

Not: Bu yazıdaki fotoğrafları Cazkolik sitesinden aldım. Bu vesileyle size bir Cazkolik abonesi olmanızı tavsiye edeyim. Radyosuyla, sitesiyle ve hayatımıza kattığı tüm bilgilerle iyi ki var Cazkolik.

bir yorum bırakın