Rakı, Lakerda, Kırmızı Soğan!

Rakı Ansiklopedisi: Her eve lazım!

Rakı Ansiklopedisi’ni sadece bir hoşluk, bir neşe kaynağı, bir fantezi, akşamcılar için bir rehber, hatta en hafifinden “hoş bir çaba” olarak görmek, aymazlığın ta kendisidir kanımca. Yaklaşık 600 sayfalık kültürel bir değer, edebiyattan felsefeye, mimariden tarihe, sinemadan müziğe, şiirden şarkıya, folklorik değerlerden sosyolojik verilere benzersiz bir bütün var karşımızda. Üstelik, hangi dünya görüşünden olursanız olun, reddedemeyeceğiniz bir kültürel yapı; bunun özellikle altını çiziyorum.

Yayın yönetmeni Erdir Zat, giriş yazısında, 500 yılı aşan bir tarihsel oluşum sürecinde ele aldıkları konuda 1755 madde derlediklerini söylüyor. Ansiklopedi’de rakı denince akla hemen gelecek maddelerin yanı sıra, müthiş “ters köşe” maddeler de var. Sonunda her madde, diliyle, üslubuyla okurun şapkasını kafasından uçurtacak kadar güçlü. Kırmızı soğanla ahbap edilmiş lakerda gibi dilin üstünde kayan maddelere her daim rakı kokusu eşlik ediyor. İnsanın ruhu serinliyor Rakı Ansiklopedisi’nin sayfalarını çevirirken; buzlu bir rakı bardağını tutar gibi.

Yazarları arasında da öyle isimler var ki; Erdir ve Vefa Zat başta olmak üzere, Nursel Duruel’den Levent Cantek’e, Pınar Öğünç’ten Çiğdem Öztürk’e, Selahattin Özpalabıyıklar’dan Tan Morgül’e tam bir “haydi dostlar buyurun sofraya” listesi. Kadim dostum Levent Gönenç’in imzası da var ki, değmeyin keyfime.

Baskı ve tasarım kalitesiyle de alkışlık bir iş olmuş. Bu durumda bir de yayıncıya selam göndermek lazım: O yayıncı ki, Ankara’dan, Çalıntı günlerinden dostum Metin Solmaz. Şimdi kadehi kaldırıp “Ulan Metin, yine nefis bir iş yapmışsın!” demenin tam zamanı.

Yorumlar (3)

"Kaynak kitap" olarak kullanılası, en yakın zamanda alınası 🙂

öyle bir zamandayız ki sayın Kopan, basit bir blog yazısında dahi alkol ile ilgili başka düşüncelerin otosansürünü uyguluyoruz. mecburen siz de dünya görüşü paranteziyle kitaba devam etmişsiniz. bize bunu kim uygulatıyor.

Tıpkı yemek kültürü gibi içki kültürünün de var olduğunu hatırlatan bir çalışma. Bu da bizim kültürümüzün müthiş bir lezzeti olduğuna göre ansiklopedisi olması da yakışır elbet. Hazırlayanların ellerine sağlık.

bir yorum bırakın