RHCP ve rakamlar

Red Hot Chilli Peppers Türkiye konseri duyurulduğu gün 8 saat boyunca twitterda dünya listelerinde trending topic kalmayı başardı ve satışa çıktığının ilk 1 saatinde 10.000 bileti tükendi.

Konuya biraz rakamlar üstünden bakalım: RHCP için, stadyum konserlerini saymazsak, Türkiye’de gerçekleşen açık hava konserleri için kurulan en büyük sahne kurulacak. Sahne kurulumu ve alan düzeni ile alanın toplam kapasitesi 40.000’e çıkarılacak. Beni ilk 10.000 bilet üstünden yapılan demografik olarak Türkiye’deki katılımcı dağılımı ilgilendirdi. Ne de olsa RHCP, 29 yıllık bir grup ve dinleyicilerinin ağırlıklı olarak 40’lı yaşlarda olmasını bekliyor insan. %20 18 – 24 yaş, %20 25-34 yaş, %4 13-17 yaş gibi bir dağılım var. Yani ağırlık eski tüfek dinleyicilerde, Blood Sugar Sex Magik ve Californication dinleyicilerinde olacak gibi. Bilet satışında İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Bursa, Adana sırasıyla en çok aktif şehirler arasında yer alıyormuş ve satışın %20’si ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hollanda üstünden gerçekleşmiş. Bu son bilgi özellikle önemli. Uzun yıllardır uluslar arası turne rotasında bir durak olması arzulanan Türkiye-İstanbul bu isteğine ulaşmaya başladı. Artık İstanbul’daki konserler de yurtdışından izleyici çekmeye başladı.

Yorumlar (1)

Vay be ben burayı daha önce neden keşfedememişim 🙂 Sizi burda görmek ayrı bir güzel. Bloguma beklerim, ucundan kültür-sanat, bolca moda ve aşırı dozda eğlence 🙂

http://www.modafobik.com

bir yorum bırakın