Rüyalarda Yerçekimine Ne Olur?

1.
“Sonsuzluk yolunda nasıl böylesine kolayca ilerlediğine hayret eden birisi vardı; gerçekte hızla bayır aşağı yuvarlanıyordu,” diyor Kafka. Yatağımdan sadece vücudumu ayırabildiğim şu anda, bundan başka bir şey düşünemiyorum. Dün akşam göğüslerinde sonsuz huzuru bulacağımı sandığım bu kızın adı neydi? Kendimi bir kez daha aldatabilmiş olmanın verdiği gururla merhaba diyorum güne. Coşkuyla aldat, aldatmadaki gurur yok sevgide. İçedönüşün öyküsü. Yağmur, sokakları ıslattıkça yerinde durmak istemeyen bir taş olduğumu anlıyorum. Sigara dumanı, yağmurun yoğunluğunda göğe doğru yol almak için kaçış noktaları arıyor. Her şey doğumuna dönmek ister. Her şey yuvasına dönmek ister. Mercanadasına saklanmak isteyen altınbalıkları gibi saklanıyorum içime. Altınbalıkları yağıyor güçsüz omuzlarıma. Peki uyanınca O’na ne diyeceğim ?

2.
Bilinç nerededir? Rüya zamanında mı gerçek zamanda mı? Walker ve Barret bir araya gelmiş Massachusetts’li bir kızın çamaşır suyu kokan bir pazar gününden kalma düşünü çözümlemeye çalışıyor. Freud kimdir? Breton’un manifestosu bir düş müdür? Magritte “L” biçiminde pipo mu içerdi? Us’un en büyük başarısı kendini geride bırakması mudur? Kulakların çınlasın Plotinus. Belki de bu yüzden dokunabildiğimiz oda bu kadar soğukken, düş-balıkları (126 balık) el yakacak kadar sıcak. Us, uslu olmadığı sürece dostumdur.

3.
Kadın erkeğe dokunmak istemiyor. Erkek ilkgençliğinin ilk deneyiminde. Us’unda başka şeyler var. Eve dönüş. Oda onlara ait değil. Onlar da odaya ve yaşadıkları şehrin sokaklarına yabancılar. Yaşamlarındaki tek güzellik kendilerinden yukarıda. Düşsel göstergeler yaşamı sorguluyor.

Ben küçücükken bir soru fısıldamışlar kulağıma; anneme sordum bilemedi: Rüyalarda yerçekimine ne olur?

Sandy Skoglund: Revenge of the Goldfish
(Altınbalığın İntikamı) 1981
Cibachrome fotoğraf. 30”x 40”
Seramik balıklar, mobilyalar ve canlı modeller

Yorumlar (2)

temada birazcık değişiklik yapılırsa çok daha güzel olucak ama tercih sizin.

Fotograf çok güzel.

Rüyalarda yaşanan aldatma aldatmadan sayılabilir mi? Aldatan kimdir, aldatılan kim? Rüyalarda bile özgürlük yoksa eğer, yazmak en iyisi.

Benim rüyalarımdaki yer çekimi gök çekimine dönüşür:)

bir yorum bırakın