THE RINGO JETS: ‘’Open Sesame mutlu bir albüm ve bunun sebebi mutlu hissetmeye duyulan ihtiyaç.’’

Bir başka grubun vokal ihtiyacından doğan ve o günden beri bizimle olan The Ringo Jets’le Noktalı Virgül’de buluştuk. Sohbetin tamamı için buraya bekleriz.

YK: The Ringo Jets Noktalı Virgül’de. Lale, bugün ilk kez tanışanlar için o 2010’lar dönemini, başlangıcı, anlatır mısın?

LK: Tarkan’ın Kraker diye bir grubu vardı. Davulcusu Özgür askere gitti. Benim de bir kız grubum vardı Eva diye ama Tarkan’ınki devam etsin istedim. O yüzden ben çalarım davulu dedim. Yanına bir gitarist istiyordu, sonra aramıza Deniz’i aldık.

TM: Kraker daha 50’ler 60’lardı. Chuck Berry , Who, King, Zombies filan coverlıyorduk. Trioydu grup. İkinci bir gitarist istiyordum ve Lale’ye sordum. O da Deniz’i önerdi sonra. 

LK: Eva da aslında bir bar grubuydu. Sonra kendi bestelerini yapmaya başladı. Pek böyle değildi ama çok yumuşak da değildi. Sonra Deniz geldi. O da biraz ‘leş’, ben de öyleyim. O 60’ların temizliği pek kalmadı grupta.

TM: Deniz bas pedalını getirdi, Lale de tuşesini getirince başka yerlere gitti.

LK: Sonra Özgür geri geldi. Ben davulu ona bıraktım. Ama sonra birlikte müzik yapmayı özledik. Tarkan’la bir şeyler yapmak istedik, Deniz’i çaldığı diğer gruplardan alıp Ringo Jets’e koyduk. Kraker’e o kadar da lazım değilsin dedik. 2011 yazında The Ringo Jets’i kurduk. Çok hızlı stüdyoya girdik. Bas çalacak biri yoktu mesela. İkinci provada Tease çıktı.  

YK: Sözler o anda mı oluşuyordu?

LK: Beste olarak çıktı. Genelde Tarkan’la yazıyoruz biz. Çok istiyoruz Deniz de yazsın. Rahmetli Hakan Orman’a gruptan bahsetmiştim. İlk konserimizi Peyote’de verdik. 20 dakika sürdü, 6 parça, 8 kişi filan dinledi. İlk albüm şubat 2012’de kaydedildi ama araya Gezi girdi. Onlar yaşanırken albüm çıkaramazdık tabii ki. O yüzden ilk albüm 2014’te çıktı. O arada yurt dışında konserler verdik. Reha çok inandı, menajerimiz. Etrafa demolarımızı yollamış bizimle anlaşmadan önce. Bizi ilk dinleyenlerden biri Tommaso Colliva’ydı. Festivallerden dönüşler başladı. Hepimiz bir şeyler sattık savdık ve kayda gittik. Ben babamdan bana kalan ve satma dediği arabayı sattım mesela. Kayıtlar sırasında Primavera’dan haber geldi. Onun dönüşünde Fransa’da Skate Park açılışında çaldık. Röportajlar filan… Bunun üzerine Spring of War’u Gezi’ye hediye ettik. Klip çıktı. Devam etti, ep’ler çıktı, single’lar çıktı.

YK: Şimdi de yeni albüm var. Open Sesame.

LK: Evet. Bu albümde ve albümün konserlerinde dinleyiciler yeni bir durum görecekler. Gitar çalmaya başlayacağız. Yeni albüm mutlu bir albüm ve bunun sebebi mutlu hissetmeye duyulan ihtiyaç demişti Deniz. Doğru. 

bir yorum bırakın