Türk Tiyatrosu’nun Yeni Öncüleri Kimler?

Arada bir twitter’da bir soru sorup, çıkan sonucu Fil Uçuşu’nda paylaşmayı seviyorum. Elbette twitter üstünden gelen cevapların bir istatistik kesinlik vaat etmediği biliyorum. Olsa olsa, kabaca bir değerlendirme denebilir. Yine de, konuyla ilgilenenler için zihin açıcı bir liste oluşuyor.

Bu kez soru şöyleydi: Sizce son beş yılda, Türk Tiyatrosu’ndaki, belirleyici/yenilikçi/yaratıcı/zihin açıcı YAZAR ve/veya YÖNETMEN kimdir?

Çok sayıda cevap geldi. Gelen cevaplara bakılınca iki isim üstünde bir mutabakat var: MURAT DALTABAN ve BERKUN OYA. Deyim yerindeyse “açık ara” öndeler. Her iki ismin de bu beş yılda belirleyici olduğu, özellikle bu yıl oynadıkları oyunlarla (örneğin FESTEN/KUTLAMA ve GÜZEL ŞEYLER BİZİM TARAFTA) neredeyse bütün tiyatro severlerin ortak beğenisini kazandığı kesin. Aşağıda oluşan listedeki isimler oldukça fazla kişi tarafından söylendi. İlk iki isim dışındakiler için bir sıralama yapmadım, birden fazla kez söylenen bütün isimleri listeye aldım. Bu listede olmayan isimler elbette tümüyle unutulmuş isimler değildir. Twitter ahalisinin o anda gözünden kaçırdığı (ya da henüz bilmediği) isimler olabilir. Onları da bu yazının sonuna, yorumlarınızla eklerseniz sevinirim.
Sonuçta ortaya bu liste çıktı:
1. Murat Daltaban
2. Berkun Oya

3. Özen Yula
4. Cüneyt Çalışkur
5. Mehmet Ergen
6. Yeşim Özsoy Gülan
7. Yiğit Sertdemir
8. Uğur Uludağ
9. Murathan Mungan
10. Barış Erdenk
11. Irmak Bahçeci
12. Barış Toraz
13. Ferhan Şensoy
14. Civan Canova
15. Mahir Günşiray
16. Şahika Tekand
17. Yılmaz Onay
18. Işıl Kasapoğlu
19. Engin Alkan
20. Yıldıray Şahinler
21. Utku Erişik
22. Levent Suner
23. Ömer Pınar
24. Ahmet Mümtaz Taylan
25. Celal Mordeniz
26. Murat Karasu
27. Yücel Erten
28. Serdar Bilis
29. İlham Yazar
30. Ümit Aydoğdu
31. Caner Kuzu
32. Sami Berat
33. Şakir Gürzumar
34. Kemal Aydoğan
35. Tarık Şerbetçioğlu

Yorumlar (21)

Bİr iki yıldır özellikle Engin Alkan'ın rejisini yaptığı projeleri takibediyorum. Özellikle daha önce DT'dan seyrettiğim Tarla Kuşuydu Juliet ve İstanbul Efendisi oyunlarındaki yorumlarına şapka çıkartıyorum…İzleme fırsatı bulamadığım M.Daltaban'ın projeleri hakkında duyduğum bütün görüşlerinde merak ve şiddetle o sahnede olma isteği uyandırdığını söyleyebilirim :)))A.Y.K

Tam dört sezondur ellerinde bavul tüm türkiyeyi dolaşan ankara devlet tiyatrosu tek kişilik şehir ekibini de unutmayalım.onları tüm türkiyr tanıyor,istanbul görmezden geliyor.350 oyun oynadılar tüm türkiyede ve yurtdışı festivallerde.DEVRİM YAKUT,CÜNEYT METE,BENİAN DÖNMEZ

İşgüzar Bir Tekerrür adlı oyunu ile ile Aslı Ceren Bozatlı gelecek vaat eden yazarlardan.

Twitterda da yazdığım yine yazacağım iki isim Bora ve Volkan Severcan. Avenue Q ve Bavul çok keyifliydi.

İstatistik kesinlik vadetmese bile yine de sağlıklı ve güzel sonuçlar alınmış bence…
Emeğinize sağlık…

"Aptallar istatistik kullanır!"

Ayşenil ŞAMLIOĞLU…

Hakan Çimerser son zamanların başarılı yönetmenlerinden bir tanesi. Genellikle üzerinde çalıştığı oyunların absürt olduğu dikkat çekiyor. İmparatorluk Kuranlar, başarılı bir oyundu. Bunun dışında da Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Durukan Ordu, oyunculuğuyla göz dolduruyor gerçekten, tiyatroya olan sevigisi ve ekranlarda olmama isteği de takdir edilesi doğrusu…

Ayşenil ŞAMLIOĞLU… İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Semaver Kumpanya gibi özel tiyatro topluluklarıyla da çalışan sanatçı, yönetmenlikle oyunculuğu bir arada yürütmektedir. Şamlıoğlu, 29 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi.

"Klasik tiyatroya" dair pek ilgim olmadığından şunu rahatlıkla söyleyebilirim, iyiki dot var iyiki krek var.

Murat Daltaban, imkansızı ve zor olanı seviyor, Berkun Oya ise bizden çok farklı şekilde çalışan kafası bizim dünyamızı da başkalaştırıyor.

İstanbul Efendisi adli oyunla Engin Alkan ve Emrah Ozertem. Bora Severcan'i da basarili buluyorum.

Yazar olarak Ayşe Bayramoğlu, yönetmen ve dramaturg olarak Çetin Sarıkartal süper…

Engin Alkan ve Işıl Kasapoğlu gururdur. Bir tutam hayat (IK) ve İstanbul efendisi (EA) tiyatro dünyamızın en başarılı yönetmenlerini işaret etmektedir bize.

Yorumlara bakıyorum da… burada neredeyse şu cevabı verecek insanlar var: Muhsin Ertuğrul…
Yahu yekta bey son 5 yılda yenilikçi/yaratıcı/zihin açıcı diye sormuş… Işıl Kasapoğlu diyen var yaaa.. Engin Alkan demişler. Hele ki Ayşenil Şamlıoğlu nda koptum. Lİsteye Ferhan Şensoy nasıl girer yav? Adam geleneksel tiyatrodan yana ve bas bas bağırıyor geleneksel diye, afedersiniz kıçını yırtıyor. Volkan Severcan gibi yönetmenler(?) de girebiliyorsa pes! Afedersiniz Civan Canova nın hangi oyunu yenilikçi? Açıklar mı yazan arkadaşlar. Yeni oynanan oyunlar değil, yanlış anlaşıldı sanırım soru. Yenilikçi oyunlar yazan ve yöneten!
Sanırım Yekta beyin twitter daki sorusunu duyan (ilk iki sıranın dışındaki) yazar ve yönetmenler eşine dostuna haber verdi: cevap olarak beni atın, diye… Adını sanını duymadığım insanlar var. Pardon ama yeni ile yenilikçiyi karıştırmış cevaplayanlar!!!

Ben de Yekta Bey'in sorusunun yanlış anlaşıldığı kanısındayım. Zira sektördeki iyi yönetmen ve oyuncular değil, belirleyici, yenilikçi, yaratıcı, zihin açıcı yazar ve yönetmenleri soruluyor.
Murat Daltaban ve Berkun Oya'nın Türk Tiyatrosunda yeni çığırlar açtıkları, yaratıcı ve yenilikçi oldukları konusuna kesinlikle katılıyorum.
Yiğit Sertdemir'in son dönemde yaptığı işlerde zeka pırıltıları muhakkak ki görülüyor. Bunların yanında Yeşim Özsoy Gülan hem kendi işleri hem de gençleri destekleyerek ortaya çıkmasını sağladığı işlerle ön plana çıkıyor ve sektörü yönlendiriyor.
Özen Yula çok iyi metinler yazıyor, yerli ve kaliteli oyunların sayısının artmasına destek oluyor.
Neticede her iyi iş yapan yönetmen ya da yazar yaratıcı, yenilikçi ve belirleyici değildir..
Diye düşünüyorum ben… 🙂

Övül Avkıran- Mustafa Avkıran

İyiki Dot var iyiki Krek veee iyiki garajistanbul…..

Müge Gürman demek istiyorum…

Liste çok İstanbullu olmuş gibi.
Serhat Nalbantoğlu
Ayşe Emel Mesci
Işıl Kasapoğlu
Celal Kadri Kınoğlu
bunları da eklemek lazım.

Murat Daltaban… Öncü bir rol oynadığını düşünüyorum. Bu vesileyle, ne büyük bir oyuncu olduğunu da dile getirmeden edemeyeceğim. Yıllar önce Iago rolünde izleyip müthiş etkilenmiştim. O zamandan beri anlata anlata bitiremem oyunculuğunu. Televizyon dizilerinde de, çoğu zaman diziye rağmen, parlar. En sevdiğim rolü Hırsız Polis'teki o iyi kalpli, biçare abi rolüydü. Orada bir başkaydı sanki.

bir yorum bırakın