Uzun zamandır okunmayı bekleyen kitaplar listesi

Kimi alındı kütüphanenin bir köşesinde sırasını bekliyor. Kimi henüz alınamadı; alınacaklar listesinde bir madde olarak duruyor. Kimilerinin arka kapağı okundu, birkaç sayfası karıştırıldı. Kimilerinin hakkında çıkan yazılara bakıldı ama etkilenmemek için tam olarak okunmadı. Bazen böyle oluyor işte; uzun zamandır okunmayı bekleyen kitaplar listesi oluşuveriyor. Üstelik giderek büyüyor o liste; örneğin tam bunları yazdığım sırada Yaşar Kemal‘in “Çıplak Deniz Çıplak Ada”sı göz kırpmaya başladı bile.

Listenin bir kısmını Fil Uçuşu okurlarıyla paylaşmaya karar verdim. Listedeki bütün kitapları alacak mıyım, okuyabilecek miyim; bilmiyorum. Ama ne olursa olsun paylaşmak güzel. Olur da bu kitaplardan bazılarını okumuş olanlar varsa, yorumlarıyla bana yol gösterebilirler belki. Okur paylaşımı biraz da böyledir; yazmak, konuşmak, çoğalmak, çoğaltmak…

1. Elin Üstünde Gezsin
(İlhan Berk’ten Memet Fuat’a Mektuplar)
Yapı Kredi Yayınları

2. Kızıl Süvariler
(Toplu Öyküler II)
İzak Babel
Can Yayınları

3. Mihman
Akif Kurtuluş
İletişim Yayınları

4. Mutlu Moskova
Andrey Platonov
Çeviren: Günay Çetao Kızılırmak
Metis Yayınları

5. Kar Yağacak
Levi Henriksen
Çeviren: Banu Gürsaler Syvertsen
Yapı Kredi Yayınları

6. Espas
Selma Sancı
Sel Yayınları

7. Etik Nedir?
Fred Feldman
Çeviren: Ferit Burak Aydar
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

8. Yitik Baykuş
Azad Ziya Eren
Noktürn Yayınları

9. Lisede Kan ve Cesaret
Kathy Acker
Çeviren: Süha Sertabiboğlu
Sel Yayınları

10. Siyah Koku
Gülayşe Koçak
Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar (10)

Bir süredir blog aleminde arkadaşların okuyup ve okumak istedikleri kitapları dizip kitap kulesi yapıp fotoğrafını çekme durumu vardı.Bir anlamda bu yazı kitap kulesine dönüşmüş.Dikkate alıyorum ben de,listenizi:)

Paylaşmak güzel..teşekkürler..çoğalan okunmamış kitaplarıma mahcup suçlu bakıyorum ama sürekli de yenisini ekliyorum..onlar da sıra kavgasına girmiş..

Çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim. Bunların hiç birisini okumadım. Listenizdeki kitapları bende okuyacaklarım arasına alacağım.
Sevgilerimle…

okuduktan bana yollar mısın?

Çok istedim bir tanesini sizden önce okumuş olup bir şeyler söyleyebilmeyi ama listeyi kontrol edince hevesim kursağımda kaldı. Benim de çok uzuun bir listem var bu arada. İyi ki de var, ya umurumda olmasaydı.
Sevgilerimle.

Kitaplar gerçekten okunmaya değer gibi gözüküyor. Teşekkürler..

Mutlu Moskova ve Lisede Kan ve Cesaret kitaplarını okudum.Mutlu Moskova yi okur okumaz yazarin diger kitaplarını da aldım.
Lisede Kan ve Cesaret romanı ise çok etkilemedi beni.Ayrıntı yayınlarının Yeraltı Edebiyatı serisini ve 6.45 yayinlarini takip eden biri olarak bu roman bana diger Beat Kusagı romanlarının tekrarı gibi geldi

merhaba, ben de bu yazıyı okumadan bir iki saat önce okumak istediğim kitapları zihnimden geçirmiştim üstüne sizin yazınızı okumam hoş bir tesadüf oldu.Sizin eserlerinizi de okuyorum.Bu arada arkadaşım tez konusu olarak sizin eserlerinizdeki dil özelliğini inceliyor,merakla ve heyecanla tez zamanı…:)

Yekta Bey merhabalar.
Sizin bu yazınızdan sonra bazı kitapları alıp okudum. Kar Yağacak adlı eser benimde daha önce dikkatimi çekmişti ama diğer kitapları bilmiyordum. Espas, 12 Eylül'e adım adım yaklaşan sancılı günlerin anlatıldığı bir kitap. Yazar kitabı sade bir dille kaleme almış. Ben nedense romanda bir tat eksikliğini hissettim. Sade ve anlaşılır dili olmasına rağmen olayların içine giremedim. Mutlu Moskova ise daha zor bir kitap ama sevdiğim bir eser oldu. Tam 18 yaşında 1917 Ekim Devrimi patlak veren yazarın, cümlelerinde ve karakterlerini konuştururken bizlere ilettiği söylemlerinde kendisinin taşıdığı coşkulu Sovyetler ruhu açıkça yer alır. Kişiler ve olaylar çok garip bir şekilde anlatıyor. Yazarın cümleleri çok güzel. Kar Yağacak'ı da aldım. İnşallah yakın tarihte onu da okurum. iyi günler diliyorum.

bir yorum bırakın