Wes Montgomery’den ‘Round Midnight

Thelonious Monk’un 1944 kaydıyla dünyaya dinlettiği olağanüstü parçası ‘Round Midnight’ı aslında 1940-41 arasında yazdığı bilinir. (Harry Colomby, üstadın şarkının ilk versiyonunu 1936 yılında, henüz 19 yaşındayken yazdığını söyler.) Bugün kadar binden fazla albümde yorumlanmış olan parça, kimi kayıtlarda ‘Round About Midnight adıyla geçer. Bu albümlerin içinde Bernie Hanighen’in yazdığı sözlerle kaydedilmiş versiyonları da var. Başta Miles Davis’in yorumu olmak üzere, çok sayıda yorumu, yıllardır dinleniyor. Her yeni yorum, her yeni dinleyiş farklı yerlere götürüyor insanı. (Çok sayıda yorumun kaydını dinlemişimdir, benim için özellikle etkileyici olanları da var elbette.)

Bir de Bertrand Tavernier’nin imzasıyla unutulmaz film ‘Round Midnight var. 1986 tarihli filmin başrolü bir başka caz devi Dexter Gordon’a emanet. Nefis filmdir.

Fil Uçuşu’na ‘Round Midnight’ı Wes Montgomery’nin savurup götüren yorumuyla konuk etmek istedim. Kaydın yılını ve kadroyu bulamadım; bilen varsa yazar. [Yorumlara NourCan imzasıyla gelen bilgi, bu konudaki merakımı giderdi. Teşekkür ediyor ve paylaşıyorum: 1965 – Wes Montgomery (guitar); Harold Mabern (piano); Arthur Harper (bass); Jimmy Lovelace (drums)]

Üstad Wes Montgomery’den, su gibi bir yorumla, benzersiz bir standart: ‘Round Midnight.

Yorumlar (2)

1965 – Wes Montgomery (guitar); Harold Mabern (piano); Arthur Harper (bass); Jimmy Lovelace (drums)

>NourCan… Çok teşekkür ederim. Çok aramış, bulamamıştım. Emeğinize sağlık.

bir yorum bırakın