Yaşamdan Bir Gün

John Birch Derneği diye bir derneğin varlığını, günümüzün muhafazakar Amerikalıları bile pek hatırlamaz sanırım. Bir kuşak öncesinde derneğe üye olan ebeveynlerden kalma plaketler, ödül flamaları falan da çoktan çöpe atılmıştır. Oysa bu aşırı muhafazakar derneğin üyeleri 1967 yılında nasıl da hareketliymiş…

Haziran 1967’de yayımlanan ve tüm zamanların en özel albümlerinden biri olduğu herkesçe kabul gören “Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band” piyasaya çıktıktan sonra ateşli faaliyetlerine başlayan dernek, bu albümde beyin yıkama tekniklerine dair derinlikli bir bilginin olduğunu ve bunun Beatles‘ın uluslararası bir komünist komploya karıştığının kanıtı olduğunu iddia etmiş.

Muhafazakar, yeni bir ufuk görme konusunda her zaman korkak ve engelleyici oluyor demek ki. Daha da fenası kendi bildiği ufkun dışında bir ufuk gösterene, hatta oraya doğru yürüyene bile düşman oluyor. Kurulu düzeninin tıkır tıkır işlemesinden başka derdi olmayanın dayanılmaz karın sancısı…

Beatles’ın bu albümünü yasaklayan bir başka kurum da BBC olmuş. Albümde “Seni tahrik etmek istiyorum,” sözlerinin geçmesi bile yetmiş bu yasaklama isteğine. Ne de olsa söz konusu cinsellikse, tahrik olmak ve tahrik etmek insana dair duygular değil. Gel gör ki, savaş için, kavga için tahrik etmekte sorun olmasa gerek; sistem yıllardır bunlardan besleniyor.

Muhafazakar yasaklamayı sever. Adı üstünde varlığını, kurulu sistemini muhafaza etmeye borçludur. Bu sistemi “bozacak unsurları” yasaklama olanağı kendisine verildiğinde hemen çalışmaya başlar.

Zaman geçiyor; geriye yasaklanan kalıyor. Eğrisiyle doğrusuyla konuşuluyor, dinleniyor, okunuyor, tartışılıyor. Bu gün o derneklerin ya da o yöneticilerin adını bilen yok ama muhteşem Beatles albümünün kapanış parçası “A Day in the Life” dimdik ayakta duruyor.

Not: Bilgiler için Mark Kurlansky imzalı “1968 – Dünyayı Sarsan Yıl” kitabına teşekkür ederim.
 

Yorumlar (1)

Merhabalar Yekta Bey,
Aslında yazınızın başında yazmış olduğunuz "aşırı muhafazakar" sözü sorunun kaynağını apaçık ortaya koymakta. Her ideolojik yaklaşımın aşırısı karşısında yer alan tüm görüşleri tehlike olarak görür. Keşke yazının devamında da her muhafazakar kelimesinin önüne "aşırı" sıfatını koysaydınız. Aşırı değerler istatistikte de yer alır ve bunların oranları oldukça düşüktür. Bunun için bu aşırı değerler analizler sırasında dışlanır. Tüm data bu azınlıkta olan aşırı değerlerin etkisinden arındırılarak analiz edilir. Bu aşırı değerler datanın maximum ve minimum yönlerinde de yer alır.
Saygılarımla

bir yorum bırakın