37 Film, 37 Hitchcock

Alfred Hitchcock, TRT’nin siyah-beyaz yıllarında izlediğim filmlerinden beri sevdiğim yönetmenlerdendir. Sadece gerilim türüne değil, sinemanın alfabesine katkıları tartışılmaz. Üstelik yoğun İngiliz ironisiyle psikolojiyi dengeleyerek bakış açıları konusunda da ders verir çoğu işinde.

Üstadın bir de bilinen özelliği vardır; neredeyse her filminde şöyle ya da böyle görünmesi. Kimi zaman otobüsü son anda kaçıran bir adam, kimi zaman gazete ilanındaki figür. Kimi zaman çok net bir şekilde görülür kimi zaman kalabalığın içinde yok olur gider. Hitchcock filmlerinin sıkı takipçileri için zevkli bir oyundur üstadın film akışı içinde nerede görüleceğini yakalamak. 1927’den 1976’ya kadar 37 filminde bu “oyunu” oynamış Hitchcock.

Yukarıdaki videoda hangi filmde hangi sahnede ortaya çıktığını rahatlıkla göreceksiniz. Üstelik filmlerin adlarını hatırlamak, yeniden izleme isteğiyle dolmak için de birebir…

Yorumlar (5)

Hitchcock kadar olmasa da bizde Osman F.Seden yapardı bunu. Bir iki filminde de Michael Bay'i görmüştüm. Filme hayat veren adamı kameranın önünde görmek.

aynı peter jackson gibi =)

çok güzel bir derleme olmuş..

Bir zamanlar Kanal E (eski CNBC-e) için Hitchcock hakkında bir VTR hazırlamıştım. Çok severim filmlerini.

nuri bilge ceylan ın başrolünü oynadığı iklimler , zeki demirkubuz un başrolde oynadığı : bekleme odası .. yada chaplin ve j. tati gibi güldürü ustaları da var kendi filminde oynayan. o kadar çoklar ki..onları daha yakından tanımak gerçekten keyifli oluyor böylece.

bir yorum bırakın