Altın Küreleri kimler kazanır?

Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulacak. Aslında bir süre önce başladı ama bu ödüllerle birlikte “ödül mevsimi konuşmaları” da başlamış olacak. Oscar’ların verileceği geceye herkes donanımlı bir şekilde ulaşacak. Sektörün acar oyuncuları, bu süre içinde hangi filmleri konuşmamız gerektiğine çoktan karar vermiş olacak. İnsanlar “Ben şu filmciyim, ben bu filmciyim,” diye ikiye ayrılacak. Yarış heyecanı herkesin damarlarına zerk edilecek. Adı anılan filmlerin dışında bir yıllık üretimden geriye bir şey kalmamış gibi davranılacak. Falan filan…

Paragrafı uzatmak olası. Ama gereksiz. Sektör dediğinizde ve kapitalist bir yapı içinde durduğunuzda şaşırılmayacak bir durum. Kıymeti kendinden menkul bir hikaye yaratmak önemli olan. Her yıl, bir ya da birkaç film için yaratılabilen o hikayenin peşinde yeni bir ticari alan yaratabilmek. Üstelik bu tavandan gelme bir karar değil, tabanın arzusu. O hikayelere hepimizin ihtiyacı var.

“Ödül mevsimi konuşmaları”na nasıl baktığım ortada. Daha nitelikli bir bakışı sinemanın uzmanlarına bırakayım. Altın Küre gecesinde, sıradan bir sinemaseverin “ödül toto” oyununu oynayayım. Öncelikle bir not; Her ve The Wolf Of Wall Street gibi henüz izlemediğim filmler var, bunlarla ilgili değerlendirmeleri, güvendiğim bazı eleştirmen ya da sitelerden kopya çekerek yapabilirim. Bu durumda az sonra vereceğim liste, kendiliğinden yetersiz ve gereksiz duruma düşüyor ama sorun etmiyorum. Sonuçta amaç biraz olsun eğlenmek. 

Bir başka nokta da şu; “ödül şu isme gider” ve “bence şu ödüle gitmeli” diye iki seçenek var listemde. Bu şu anlama geliyor; adamlar falan filme verecek ama bence filan film çok daha iyi. Bunu bir iddialı olma hali ya da üstten bakış olarak değerlendirmemek gerekiyor. Sadece “keşke şu olsaydı” durumu. Üstelik bu listenin içinden seçerek “şu olsaydı” demek zorundasınız. Abartmamak lazım…

Neyse girişi uzattım…. İşte Altın Küre Ödülleri tahminlerim. (İlk yazılanlar “şu kazanacak”, ikinci yazılanlar “bence şu kazanmalı” şeklinde.)

En İyi Film (Drama)
12 Years a Slave / 12 Years A Slave (o da Steve McQueen hatırına)

En İyi Film (Komedi / Müzikal)
American Hustle / Inside Llewyn Davis

En İyi Yönetmen
Alfonso Cuaron – Gravity / Paul Greengrass ya da Alexander Payne alsa daha iyi sanki. 

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
Tom Hanks – Captain Phillips / Tom Hanks ya da Robert Redford yakın duruyor gibi.

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
Cate Blanchett – Blue Jasmine / Cate Blanchett dururken, örneğin Sandra Bullock’un aldığını düşünsenize…

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi / Müzikal)
Christian Bale – American Hustle / Oscar Isaac – Inside Llewyn Davis 

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi / Müzikal)
Amy Adams – American Hustle / Greta Gerwig ya da Julia Louis-Dreyfus alsa keşke…

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Daniel Bruhl – Rush / Barkhad Abdi – Captain Phillips

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Jennifer Lawrence – American Hustle / Sally Hawkins – Blue Jasmine

En İyi Senaryo
American Hustle – David O. Russell ve Eric Warren Singer / Spike Jonze ya da John Ridley çıkabilir.


En İyi Müzik
12 Years a Slave – Hans Zimmer / Açıkçası Hans Zimmer’in en iyi işi değildi ama alır sanki.


En İyi Özgün Şarkı
Ordinary Love – Mandela: Long Walk to Freedom / Please Mr.Kennedy – Inside Llewyn Davis


Yabancı Dilde En İyi Film
Blue Is The Warmest Colour (Fransa) / Japonya filmini izlemedim ama diğerlerinin hepsini çok seviyorum. İtalya’nın kazanmasını isterim. Winterberg’in ahlakçılığı ile ilgili meseleme karşın yine de iyidir. Fahradi zaten sevilenler rafında oturuyor. Keşke bu filmleri izleyip, “Biz işin hay-huy’undayken, siz neler yapmışsınız yahu, hepinize ödül veriyoruz,” deseler.


En İyi Animasyon
Frozen

Gelelim Televizyon Kategorisi’ne…

Açıkçası bu alanda gerçekten kulaktan dolma bilgilere başvurmam gerekebilir. Artık bu kadar da abartmayayım. Sinema kategorisinde üç ya da dört filmi izlememiş durumdayken, burada izlemediğim daha fazla iş var. Sağdan soldan duyduklarıyla sinema yazarlığı yapanlara dönmeden, sevdiğim dizilerin adlarını genel olarak yazayım. Breaking Bad özellikle sevdiğim bir dizi. The Good Wife için de olumlu şeyler söylerim. Komedilerde net bir şekilde Modern Family taraftarıyım. Mini dizilerde Top of the Lake‘i izledim ve çok beğendim. İzlediğim bir başka mini dizi Phil Spector, oyuncularıyla ödüller alabilir. Diğer oyuncu ödülü dağılımları da bu minvalde ilerler ve bir gecenin daha sonuna gelinir.

Bu tip ödüller iyidir. Biraz heyecan verir. Tahminler tutarsa insanı havaya falan sokar. Ama abartmamak lazım. Birileri sanatı yarıştırırken, bizi de o yarışın vahşi izleyicisi kılmalarına izin vermeden, sakince takip etmek yeterli.

Yorumlar (7)

Tahminler için teşekkürler bir kenara not ettik bakalım Yekta bey :)))

Film tavsiyesi almak için dolaşırken denk geldim. Listeyi almış olmama rağmen yazıyı gayet keyifle okudum diyebilirim. Elinize sağlık.

En iyi erkek oyuncu (drama) kategorisinde benim de gönlüm 'Dallas Buyers Club'taki rolüyle Matthew McConaughey'den yana

The wolf of wall street i izlemenizi şiddetle tavsiye ederim 10 üzerinden 9.9 tek kötü yanı uzunluğu olabilir

Harika Bir paylaşım bende Buket hanıma katılıyorum The Wolf of wall 'i ben izledim harika | sesli sohbet |

bir yorum bırakın