Berlinale Notları.01

65. Berlin Film Festivali…

Berlinale…

Hava buz gibi. Gündüz – 4 derece.

“Berlin halkı soğuğa rağmen festivaline sahip çıkıyor,” klişesini duyarsanız, gülüp geçin. Çünkü sadece Berlin’de değil, dünyanın çoğu yerindeki sanat festivallerinde halkın ilgisi, hava sıcaklığına göre değişmiyor. Cannes Film Festivali’nde fırtınalı ve yağmurlu bir günde açılış yapıldığında görmüştüm bunun ne demek olduğunu.

Evet, hava soğuk. Ve evet, festival güzel.

Festival ziyaretçileri ilk günün yaka kartı almak ve alanı tanımakla geçtiğini bilir. O yüzden kulaktan dolma bilgilerle “izlenim yazısı” paralayacak değilim.

Ama son dakikalarına yetişebildiğim bir basın toplantısından ufak bir izlenimi paylaşabilirim. Yarışma filmlerinden “Queen of the Desert”, kırmızı halı geçişi de konuşulacak filmlerden biri elbette. Ne de olsa oyuncu kadrosunda Nicole Kidman, James Franco, Robert Pattinson gibi isimler var. Ve bu isimlerin hepsi Berlin’de.

Tarihçi, yazar ve casus Gertrude Bell’in hikayesine odaklanan filmi izleyemedim henüz. Ama basın toplantısında, onca Hollywood yıldızına rağmen, soruların çoğunun yönetmen Werner Herzog‘a gitmesi şık oldu doğrusu. Gerçi bu basın toplantılarında hem uluslararası basın mensupları hem de moderatörler, soru-cevap dengesini çok iyi ayarlar ama yine de Herzog’un keyfinin yüzünden okunduğunu söylemeliyim.

Bizim cephede ne haberler var peki?

Biliyorsunuz Emine
Emel Balcı
‘nın ilk uzun metraj sinema filmi “Nefesim Kesilene Kadar” festivalin
Forum bölümüne ve Faruk Hacıhafızoğlu‘nun ilk uzun metraj sinema filmi “Kar
Korsanları”
festivalin Generation bölümüne seçildi. Bir de festivalin Generation 14Plus Bölümünde gösterilecek olan, Derya
Durmaz
’ın ikinci kısa filmi “Gri Bölge” var.

İlk günün, zorlu internet bağlantısı içinde aktarabileceklerim bu kadar.

 

Yorumlar (3)

Fuar ve festivallerde nasıl davranılır ne yapılır bulunduğumuz ortama nasıl alışırız yada sırıtmayız biz bunların fakiriyiz. İlgisizliğimiz fakirliğimizden. Belki sizin gibi bunları severek takip edenler giderken yanlarında bir kaç genç götürsede bizde yavaş yavaş alışsak

ilgiyle okudum..
Teşekkürler paylaşım için..

bir yorum bırakın