Berlinale

Artık Fil Uçuşu’nun bir Berlin muhabiri var: Begüm Bakırcı

Yıllardır pek çok projede birlikte çalıştığım Begüm, bir süre Berlin’de yaşayacak. Bir gün onunla yaptığımız işleri de yazarım belki. Çünkü bugüne kadar birlikte iş yaptığım en çalışkan ve en zeki insanlardan biridir Begüm. Zaten Berlin’e gidince de duramadı, ayağının tozuyla Fil Uçuşu için de çalışmaya başladı. Kısa süre sonra çok daha fazla haberle karşımızda olacak. Ama hız kesmeden konuya girdi ve Berlin Film Festivali’ne şöyle bir göz attı.

Berlinale’nin bu yılki sonuçlarını Begüm Bakırcı‘dan alıyoruz.

Bu yıl 69.’su düzenlenen Berlin Uluslarası Film Festivali (Berlinale) her sene olduğu gibi, tam bir ‘uluslarası festival’ olarak yaşandı. Dünyanın hemen her yerinden hem sinema üreticileri ve öğrencileri hem de izleyicileri festival için Berlin’deydi. Bu defa havadan yana da çok şanslıydık. Festival boyunca 74 ülkeden 400 farklı film gösterildi. Yarışma bölümünde ise 16 film vardı. Türkiye’den Emin Alper’in Kız Kardeşler filmi de Altın Ayı için yarışan filmler arasındaydı.

Jüri başkanlığını Juliette Binoche’un yaptığı yarışmada en iyi film ödülü (Altın Ayı) İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in Synonyms filmine verildi.

En iyi ilk film ödülünün sahibi ise ‘Oray’ filmi ile Almanya doğumlu genç Türk yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay oldu. Festivalin Perspective Deutsches Kinos bölümünde gösterilen film aynı zamanda Köln Medya ve Sanat Yüksekokulunda okuyan yönetmenin bitirme projesi. Köln’de yaşayan Türk gençlerin kurduğu bir cemaatte yaşananları anlatan film çok büyük ilgi ve beğeni topladı. Yönetmen daha önce verdiği bir röportajda en büyük hayallerinden birinin filmlerinin Türkiye’deki festivallerde de gösterilmesi olduğundan ve filmlerini izlemesini hayal ettiği yönetmenlerden birinin Nuri Bilge Ceylan olduğundan bahsetmişti.

ÖDÜL LİSTESİ:

  • En İyi Film (Altın Ayı): Nadav LapidSynonyms (İsrail)
  • Jüri Büyük Ödülü: Francois Ozon/Grace a dieu (Fransa)
  • En İyi Yönetmen: Angela Schanlec/İch war zu Hause aber (Almanya)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Yong Mei /So Long, My Son (Çin)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Wang Jingchun /So Long, My Son (Çin)
  • En İyi Senaryo: Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi ve RobertoSaviano/La Pranza dei bambini (İtalya)
  • Alfred Bauer Ödülü: Nora Fingscheidt/Systemsprenger (Almanya)
  • En iyi sanatsal performans (Kamara): Rasmus Videbaek/OutStealing Horses (Norveç)
  • En İyi İlk Film: Mehmet Akif Büyükatalay/Oray (Almanya)
  • En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Florian Fischer Johannes Krell/Umbra(Almanya)

bir yorum bırakın