Çok satanlar listesinde hangi yazarları görmek isterdiniz?

Yayıncılık dünyası hala Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna konusuna, satış rakamları üzerinden şaşırmaya devam ediyor. Elbette sevindirici şaşkınlıklar bunlar. Çünkü Kürk Mantolu Madonna hala çok satanlar listesinde. Hatta İçimizdeki Şeytan da yeni baskılar yapmaya başladı.

Benzer bir durum Can Yayınları tarafından yayınlanan bütün George Orwell kitapları için de geçerli. 1984 ve Hayvan Çiftliği elbette açık ara önde gidiyor ama diğer Orwell kitapları da oldukça iyi satıyor.

Marquez, Camus, Kafka, Steinbeck ve başka isimler de var bu listeye eklenebilecek. Peki nedir bu liste? Aslında yeniden keşfedilen klasikler diyebiliriz. Ya da yeni zamanların okuru tarafından, yeni baskılar, özenli çeviriler ve iyi yayıncılık adımlarıyla yeniden çok okunur hale gelen yazarlar. Bu isimlerin çoğu özellikle 1950 ve sonrasında zaten çok okunuyordu. Yeniden keşfedilmeleri için, yeni baskılar ve yeni yayıncılık anlayışlarının dinamikleri gerekiyormuş demek ki.

Bu konuda düşünülecek-yazılacak çok şey var. Ama işin o kısmını yayıncılar düşünsün.

Geçtiğimiz yıl, bu listeye bir isim daha katıldı: Stefan Zweig. Hem Can Yayınları, hem de İş Bankası Kültür Yayınları tarafından gerçekten özel baskılarla, iyi çevirilerle ve okurun rahatlıkla ulaşabileceği baskı sayılarıyla raflara çıkıyor Zweig kitapları. Çok sevindirici. Gerçekten de her dönemde yeniden keşfedilmeyi bekleyen bir yazardır Zweig. Çok severim.

Geçen gün, bu listeye başka hangi isimlerin eklenebileceğini düşündüm. Açıkçası aklımda birkaç isim vardı: Jack London, Heinrich Böll, Thomas Mann, Herman Hesse…

Nabız yoklamak için twitter’da sordum soruyu. Öncelikle birçok okurun konuya hakim olduğunu görerek sevindim. Teliften düşmüş eserlerin bu listede daha rahatlıkla yer bulabileceği bilgisinden girip, kapak tasarımlarının etkisine kadar uzandı cevaplar. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Şimdi de o isimleri Fil Uçuşu’nda paylaşayım. Belli mi olur, belki de yayıncıların dikkatini çeker.

Jose Saramago
Jack London
Herman Hesse
Kurt Vonnegut
Virginia Woolf
Aldous Huxley
Vladimir Nabokov
Milan Kundera
Scott Fitzgerald
Cengiz Aytmatov
Ernest Hemingway
Elias Canetti
Ray Bradbury
Edgar Allan Poe
Mario Vargas Llosa
Halil Cibran
Fernando Pessoa

Bu kadarla sınırlı değil. Arada atladığım isimler varsa paylaşanlardan özür dilerim. Bu listedeki isimlerin çoğu zaten yayınlanmakta dilimizde. Bazılarının ciddi bir ilgi gördüğünü de biliyorum. Ama twitter paylaşımlarının işaret ettiği nokta, o ilginin daha da artması umudu. Bu isimlerin kitaplarını çok satanlar listelerinde görmek. Kimilerine fazla kırılgan gelebilir bu istek ama ben değerli buluyorum.

İlgimi çeken birkaç nokta:
En çok Saramago’nun adı anıldı.
Birçok kişi distopyalara ihtiyacımız olduğunu söyledi.
Okurlar çeviriye ve kapak tasarımına önem veriyor.
Fiyat ve kitabın ince olmasının çok satan listesine girmesinde önemli olduğunu düşünenler var.

…ve konunun bir de Türk yazarlar cephesi var.

Orada da çok isim anıldı.

Ben 8 Mart’a yaklaşırken noktayı çok sevdiğim bir isimle koymak istiyorum.

Sevgi Soysal, seni daha çok okumak boynumuzun borcu olsun…

Yorumlar (8)

Yazıda geçen tüm yazarları defterime not aldım. Çok iyi bir kaynak oldu benim için. İçlerinde sevdiğim yazarlar da var, bazılarının adını ise duymamışım . Kitap siteleri indiriime girdiğinde bu isimler işimi çok kolaylaştıracak. Çok teşekkür ederim güzel paylaşımınız için

Stendhal, Marcel Proust, Cesare Pavese. Bunlarda olsa hiç fena olmazdı.Özellikle Stendhal'in Kızıl ile Kara ve Parma Manastırı kitapları fazlasıyla underrated bence. Keşke daha fazla insan okusa bu iki kitabı.

tıpkı kürk mantolu madanno gibi asla çok satanlar listesinden inmesini istemediğim bir tek yazar var -ki kendisinin basılı tek bir eseri var- çünkü bu kitap uzun yıllar çok satanlar listesinde olur ve birkaç nesil bu kitabı okuma şerefine nail olabilirse yaşadığımız yerin çok daha yaşanılabilir ve güzel bir yer olacağı inancına sahibim. sözü daha fazla uzatmayayım; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK-NUTUK

Tahsin Yücel
Adnan Binyazar
Ayfer Tunç
Ahmet Cemal
Sabahattin Ali
Oğuz Atay
Sevgi Soysal
Tomris Uyar
Bilge Karasu
Aziz Nesin
Füruzan
Stefan Zweig
Albert Camus

Yekta hocam merhaba…
Haberi olmasa da kendinden bana bir şeyler katan herkes hocadır benim için…Bu nedenle de size hocam demekte bir sakınca görmüyorum…
Konu için benim farklı bir görüşüm var…Çok satma durumunun popülariteden, anlık ya da meksika dalgası gibi yayılan bir hevesten kaynaklandığını düşünüyorum…Hatırlarsınız bir dönem de Tutunamayanlar revaçtaydı…Bir dizi güzel Olric sözleri dillerde, paylaşımlar vs. Ama kitabı alan gördü ki kitabın derinliğiyle baş edebilecek boyutta değil yaratılmış olan süslü cümle algısı…Sonra zamanla azaldı rağbet…Çünkü kitabın tüketimi kolay değil zira bilgisinin yanında tuğla gibi…Gabriel Marquez de keza…Aynı algıyla Galeano da…Şimdilerde Kafka'nın adı her yerde…Olsun tabii olmasın değil…Ama düzgün bir okuma dağılımı olmalı önce…Kastım sadık okur kitlesinin dışında…Allah de ötesini bırak deyip karısının ifadesiyle Google'dan kopyala yapıştırla yazılan kitapları alan milyonlar için bu söz…
Bence şimdilik böyle…Şimdilik diyorum çünkü zamanla değişmesini umuyorum…
Tüm bunlar dışında çok satmasını istediğim yazar kim mi?…Elbette Goethe 🙂
Kolaylıklar hocam…İyi çalılmalar…

enkî

Akif Pirinçci'yi görmek isterdim.Kendimi hep aşırı okuyan biri olarak tabir ederdim o kitaptan sonra tabirim caiz değildi;tabirimi yerle bir eden adamdır kendisi.10 yaşında ailesiyle Almanya'ya taşınmamış olsaydı hali nice olurdu bilemiyorum.İlk kitabı 1980'de yayınlanmasına rağmen en son Türkiye'de yayınlandı.Kitabının yeniden basılmış halini gördüğümde onu yeni bir yazar sanma gafletine düştüm.Araştırınca yeniden basıldığını öğrendim.Dünyada bestseller de Türkiye'de ise yerlerde bu çok üzücü.Artık edebiyatta dönüp biraz kendimize bakmanın zamanı geldi de geçiyor.

bir yorum bırakın