Hitchcock ve Dali

Alfred Hitchcock, başrollerinde Ingrid Bergman ve Gregory Peck‘i oynattığı 1945 tarihli Spellbound filminin rüya sahnelerinden bir türlü memnun kalmaz. “Hollywood anlayışı” bir rüya sahnesi üstadı doyurmayınca, çareyi gerçeküstünün en uçlarındaki isimlerinden birine, Salvador Dali‘ye başvurmakta bulur. Uzun gölgeler, keskin görüntüler, sonsuza dayanan kamera açıları, bozulmuş perspektiflerle sonuç harikadır. Aslında Dali’nin, Ingrid Bergman’ın her yerini karıncalarla kaplamak gibi, daha da uçlarda fikirleri vardır ama bu gerçekleşmez. Sonuçta sinemanın ve plastik sanatların iki dahisi, Hitchcock ve Dali, 1945 yılında unutulmaz bir rüya sahnesine imza atarlar.

Yorumlar (4)

Malesef Dali'nin hazırladığı en ilginç rüya sahnelerinden iki tanesi öçekilir ancak stüdyo filmin nihani haline koymaz.. Hitchcock dahi o sahneleri filme alamadığına üzüldüğünü Truffaut ile söyleşisinde dile getirir.

O kayıp sahnelerin günümüzde DVD ortamında olsun izleyiciye sunulmaması malssef büyük kayıp.

Her ikisini de çok severim. Bu filmden haberim yoktu. Gerçi televizyonun ilk zamanlarında muhakkak göstermişlerdir ben de belki bir pazar akşamı muhakkak izlemişimdir. Şimdi tekrardan izlemek daha bir iyi olacak. Tşk.

Dali'nin İspanyol sinemacı Luis Banuel ile yaptığı "Bir Endülüs Köpeği" isimli 16 dakikalık kısa filmi de Dali ve Bunuel'in gördükleri bazı rüyalardan yola çıkılarak oluşturulmuş ve yine karınca ve göz kesme temaları kullanılmıştı.

daha dün altyazı dergisinde salvador dali ve haliyle bu film ve özellikle rüya sahnesiyle ilgili yazıyı okumuştum ve yazılanlardan bu sahneyi o kadar merak ettimki filmin altını çizdim sayfalara post-it yapıştırdım ve ilk işim bu sahneyi bulmak olsun dedim dergiyi kapatıp yattım sabah derse gitmeden önce blogunuzu açtım ve gece rüyalarıma giren yazıyla alakalı cümleler ve bir de videosu beni sabah sabah hiç bir şey bu kadar mutlu edemezdi ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM=)VE BLOGUNUZU UZUN ZAMANDIR OKUYORUM HİÇ YORUM YAZMAMIŞTIM AMA BU SEFER GERÇEKTEN DAYANAMADIM BUNA NE DENİR BİLMİYORUM AMA FARKINDA OLMADAN BENŞ ÇOK MUTLU ETTİNİZ=)

bir yorum bırakın