Kitap Fuarı için küçük bir rehber

Yarın TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı başlıyor. Fuar yolcuları için küçük bir “fuar önerileri” hazırladım.

  • Fuara gitmeden evde bir çalışma yapmanız, zamanı verimli kullanmanız açısından önemli olabilir. Bunun için şu internet adresi size yardımcı olacaktır. www.istanbulkitapfuari.com
  • Eğer fuara Beylikdüzü ve çevresinden değil de uzak bir semtten gidecekseniz hem gidiş hem de dönüş yoluna dair ön çalışma yapmanız da iyi olabilir. Otobüs, metrobüs, metro, deniz ulaşımı ve servisler konusunda bilgili olmak özellikle dönüş yolu için şart. Yolunuz uzunsa çantanıza atıştırmalık bir şeyler ve su koymayı unutmayın.
  • Dışarıda üşümeyecek, içeride terlemeyecek şekilde giyinmekte fayda var. Ayrıca rahat ayakkabılar da fuar alanında geçireceğiniz uzun zaman diliminde kurtarıcınız olacaktır.
  • En önemlisi mutlaka almak istediğiniz kitapların bir listesini çıkarmak. Bu liste için de internet çalışması öneriyorum. İstediğiniz kitapların yayınevlerini özellikle not edin. Sonra da bu yayınevlerinin fuar alanında hangi salonda, nerede olduğunu yazın defterinize. Bu metot hem zaman kazanmanızı hem de daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
  • “Kesin alınacaklar” listesiyle sınırlı kalmayın. Kitap fuarları, yeni hazinelerle tanışmaya olanak sağlar. Stant görevlilerine yeni çıkanları ya da aldığınız kitaplarla eşleşebilecek başka kitapların olup olmadığını sorabilirsiniz. Ancak stant görevlilerinin herkesle uzun uzadıya ilgilenecek zamana sahip olmadığını da bilin. Fuarlar kitapseverlerin karşılıklı anlayış içinde oldukları ortamlardır.
  • Fuar sonrasında sırt ve bel ağrısı çekmemek için yükte ağır kitapları almayı fuar gezinizin sonuna bırakın. Eğer çok sayıda kitap alımı yapacaksanız boş bir sırt çantası ya da omzunuza rahat asabileceğiniz bir bez çanta ile gelmenizde fayda var.
  • Etkinlikleri takip etmek istiyorsanız ön çalışma yapmayı ihmal etmeyin. Girişteki panolardaki yönlendirmeler de destek olabilir. Ayrıca sesli anonslara da kulak kabartın. Sevdiğiniz yazarları etkinliklerde yalnız bırakmayın. Ayrıca bu süreler sadece bilgi almak için değil etkin bir dinlenme için de verimli sürelerdir.
  • Dinlenme demişken… Gezinizi güne yaymak istiyorsanız mutlaka arada dinlenme zamanları bırakın. Listelerinizi kontrol etmek, aldıklarınızı biraz karıştırmak ve bir dostla çay-kahve içmek için zaman ayırın. Bu geziyi, bir AVM ziyareti temposunda değil kitaplarla iç içe olunacak bir kültür etkinliği yavaşlığında yaşamaya özen gösterin.
  • Gazete Oksijen’deki “Rafta Kalmasın” köşesiyle ilgili bir hatırlatma da yapayım. Bu köşede sözünü ettiğim kitapların çoğuna kitabevlerinde ulaşmak zor oluyor, biliyorum. Ama yayınevleri fuara eski baskıların da çoğunu getiriyor. Yani bu köşeden okuma listenize aldığınız kitaplar varsa, fuarda bulma olasılığınız daha yüksek. Bu adreste eski yazılara ulaşabilir ve kendinize bir “Rafta Kalmasın” listesi hazırlayabilirsiniz: www.gazeteoksijen.com

Yayın dünyasının bu zor sürecinde en büyük desteğimiz kitaplarla buluşmak ve yayıncılara yalnız olmadıklarını hatırlatmak. Bütçemiz yettiğince kitap alalım. Ama alamasak bile orada olalım, birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu hatırlayalım. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda görüşmek üzere.

Yorumlar (1)

Oldukça faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş. Teşekkürler.

bir yorum bırakın