Man Booker’da ilk liste açıklandı!

Yeni bir yazar keşfetmenin keyfi hiçbir şeye benzemez. İşte size defterlerinize not edip, kitaplarını takip etmeniz için kimi tanıdık kimi yeni bazı yazar adları.

Sıkı okurlar Man Booker ödüllerini dikkatle takip eder. Bu ödüle ulaşan isimler arasında kimler yok ki: John Berger, V.S. Naipaul, Nadine Gordimer, Iris Murdoch, Salman Rushdie, J.M. Coetzee, Peter Carey, Kazuo Ishiguro, Arundhati Roy, Ian McEwan, William Golding, Ben Okri, Margaret Atwood, John Banville…

Naipaul, Gordimer, Golding ve Coetzee’den yola çıkarak Man Booker ödüllerini Nobel habercisi olarak değelendirenler de var. Ayrıca ödüle uzanan kitapların sinemaya uyarlanması yüzdesi oldukça yüksek. Sadece ödülü kazanan kitaplar değil, adaylar arasına giren (hatta ilk listede adı geçen) kitaplar da birçok dile çevriliyor ve yazarına hem edebi hem de ticari başarı getiriyor. Ödül, İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarların, İngilizce olarak kaleme aldıkları eserlere veriliyor. Elbette kazanmış bazı yazarların çift pasaportlu olduğunu söylemeye gerek yok. (Ayrıca 2005 yılından bu yana Man Booker Uluslararası Ödülü isimli başka bir ödül de tüm dünyadan seçilip değerlendirilen eserlere verilmeye başlandı.)

Man Booker Edebiyat Ödülünün bu yılki ön listesi (longlist) açıklandı. Adayları bir kenara not edelim istedim. Ama önce listeyle ilgili bazı notlar.

Adaylar arasında daha önce Man Booker ödülünü 1988’de “Oscar and Lucinda” ile 2001’de de “True History of the Kelly Gang” ile kazanmış olan Peter Carrey var. “Oscar and Lucinda”, Cate Blanchett ve Ralph Fiennes’li kadrosuyla 1997’de Gillian Armstrong tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

Daha önce aday listesine girmiş isimler de var. İlk listede yer alan isimler David Mitchell, Damon Galgut ve Rose Tremain. Bu arada kitapları Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayınlanan Rose Tremain’in iki kere de ödülün jürisinde yer aldığını söylemek gerekiyor.

Ödülün bir de son listesi (shortlist) var. Daha önce bu listeye girmiş isim ise Howard Jacobson.

Listedeki isimlerden Helen Dunmore, Andrea Levy, David Mitchell, Lisa Moore, Christos Tsiolkas ve Rose Tremain daha önce kitapları Türkçeye çevrilmiş yazarlar.

Gelelim aday listesine:

Peter Carey – Parrot and Olivier in America

Emma Donoghue – Room

Helen Dunmore – The Betrayal

Damon Galgut – In a Strange Room

Howard Jacobson – The Finkler Question

Andrea Levy – The Long Song

Tom McCarthy – C

David Mitchell – The Thousand Autumns of Jacob de Zoet

Lisa Moore – February

Paul Murray – Skippy Dies

Rose Tremain – Trespass

Christos Tsiolkas – The Slap

Alan Warner – The Stars in the Bright Sky

7 Eylül’de düzenlenecek bir basın toplantısıyla son liste (shortlist) açıklanacak ve liste 6 kitaba inecek. Man Booker Ödülünü kazanan kitap 12 Ekim’de BBC On Haberlerinin canlı yayınladığı bir törenle açıklanacak.

Yorumlar (1)

Listede bulunan yazarların Howard Jacobson,Tom McCarthy ve Alan Warner' ın sanırım ülkemizde kitapları yok. Ama diğer isimleri ve kitaplarını not ettim. En kısa zamanda tanımak istiyorum. Seçtiğim yazarlar 7 eylül' de ki listeye girecek mi merak ediyorum.

bir yorum bırakın