Stanley Kubrick: Bir kusursuzluk düşkünü…

Stanley Kubrick, 26 Temmuz 1928 doğumlu. Yani yaşasaydı 83 yaşında olacaktı. Eminim, hâlâ üreten, hâlâ kusursuzun peşinde koşan bir yönetmen olarak… Sanatçının kişisel görünürlüğünün ötesinde bir alanı arayan ve koruyan o çok özel isimlerden biri olarak… Kısa filmlerini saymazsak 46 yılda sadece 13 film çekerek, sanatsal üretimin rakamlarla, ödüllerle, reklamla, görünürlükle, imzaya tapınmayla ölçülemeyeceğni gösteren bir usta olarak… Fil Uçuşu, Leonardo Copperfield imzalı bu kısa video ile, 7 Mart 1999’da bu dünyadan ayrılan yönetmene saygılarını sunar!

Yorumlar (4)

He is legendary! He is the one! "Eyes wide shut" is one of my favs!

2001 a space odyssey, eyes wide shut, dr. strangelove favorilerim… kimi zaman kötülemeğe kalksalar da anlamadıklarındandır derim… selamlar

eyes wide shut ı 400 günde cekerek guinness e girmiştir, ne kadar ayrıntılarla önem veren biri olduğu heralde burdan tahmin edilebilir.

eyes wide shut'ın hemen her sahnesinde tarikatlarla ilgili olarak göndermeler olduğunu gösteren bir video izlemiştim. belli bir sayıyı aştıktan sonra raslantıdan öte olduğunu düşündürüyor.
ilginizi çekebilir.

Kubrick'in bir hayranı olarak, onun sinema tarihinin en büyük dahisi olduğunu düşünüyorum. Pek çok türde eser vermiş bir yönetmen olmakla birlikte neredeyse tüm filmleri -bu filmlerin çoğu türlere sığmaz nitelikte de olsa- ait oldukları türlerin önde gelen eserleri arasında yer alıyor.
bu harika filmlerin içinde benim favorim ise Otomatik Portakal. Eşsiz bir başyapıt.

bir yorum bırakın