Ubor Metenga! Yeniden!

“Özlem bitiyor!” diye başlayacağım söze. Ama bu sözü kendi cephemden kullanıyorum. Çünkü Ubor Metenga Buluşmaları’nı öncelikle ben özledim, biz özledik. Aslında Murat Gülsoy’la sıklıkla edebiyat üstüne, kitaplar üstüne konuşma fırsatımız oluyordu ama Ayfer Tunç, bir süredir yurt dışındaydı. Onun sohbetlerini ne kadar özlediğimi anlatamam. Dolayısıyla “Özlem bitiyor,” bir kalıp olmaktan öte anlam taşıyor bu kez.

Can Yayınları’nın basın bültenini okuyunca keyfim yerine geldi. İlkini 6 Mayıs günü Erdal Öz‘ün Kendi Evinde öyküsünü konuşarak gerçekleştireceğimiz etkinlikler için diyor ki bültende “Ekibin ayrılmaz parçası Ayfer Tunç’un yurt dışında olması sebebiyle bu yıl sadece iki kez düzenlenecek oturumların ikincisi 31 Mayıs 2011 günü düzenlenecek. Yusuf Atılgan’ın Çıkılamayan adlı öyküsünün çözümleneceği bu oturum da her zaman olduğu gibi ücretsiz gerçekleşip tüm edebiyatseverleri sohbete ortak edecek.” Şu “ekibin ayrılmaz parçası” vurgusu güldürdü yüzümü.

6 Mayıs bir başka gün. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 1972’de idam edildiği bir kara gün. Üstelik “Gülünün Solduğu Akşam” yazarının, üçümüzün de hayatında özel bir yeri olan usta edebiyatçı Erdal Öz’ün 2006 yılında aramızdan ayrıldığı gün. İşte öyle bir günde gerçekleşecek bu yılın ilk oturumu.

Yine birlikteyiz. Dostlarla.

bir yorum bırakın