Yayıncılar şimdiden “kitapçı” hayali kurmalı

Abu Dhabi‘deyim.

Kitap Fuarı’nda yapacağım iki konuşma için geldim buraya. Konuşmalardan biri elektronik yayıncılık üstündeydi. Konuşmamın içeriğini daha sonra yazarım. Öncelikle bir diğer konuşmacının, İzlandalı Egill Johansson‘un bir görüşünü paylaşmak istedim.

Egill, öncelikle bir yayıncı. Aynı zamanda Reykjavik’te bir kitapçısı da varmış.

Yayıncılık dünyasının yeni dinamikleri içinde “şehir kitapçılarının” öneminin altını çizdi konuşmasında. Market-kitapçılar ve internet üstü satışların, bu kitapçıların önemini artırmaya başladığını söyledi.

Katılıyorum.

Zamanın ruhuyla market-kitapçılar ve internet güçlü görünüyor. Ama “insandan insana” olan ve kültürel bir paylaşım anı yaşatan kitapçılar, kısa süre içinde daha büyük önem taşıyacaklar.

Günümüzde dağıtım tekellerinin ve büyük sermaye gruplarının gölgesinde küçülmeye-kapanmaya mahkum edilen kitapçılar, önümüzdeki yıllarda daha büyük önem kazanacaklar.

Bu konuda daha uzun bir yazı yazmalı.

Şimdilik bir öneriyle bitireyim: Kitap dünyasında büyük aktör olmak isteyen bütün yayıncılar, kendilerine ait bir küçük bir kitapçı dükkanının hayalini kurmaya şimdiden başlamalı.

Benden söylemesi.

10 Mayıs 2015. Abu Dhabi Kitap Fuarı
Egill Johansson ve ben, gelen bir soruyu dinlerken…

Yorumlar (2)

Yayıncı değilim ama en büyük hayalimdir 'kitapçı' açmak..

Keşke ve inşallah ve mutlaka böyle olsun!!!
Evet Kindle şahane ama bu topraklarda "kitap" ölmez ondan eminim. Bizim "dokun"mamız lazım; başka türlü mutlu olamayız çünkü. Hele bir de sevdik mi yazarın bile peşine düşeriz. Ancak o zaman tadına varabiliriz biz. Evet dünyada ne olur bilmem ama bu topraklarda kitap ölmez o kesin..

bir yorum bırakın